Ivica Dačić je rekao da treba nastaviti sa realizacijom državnih ciljeva. Među njima su, kako je naveo, evropski put Srbije, ali i očuvanje državnih i nacionalnih interesa.
„Bez ozbira na to što neke velike zemlje govore da su naši prijatelji, moram da kažem da je jedna od tih velikih zemalja – Velika Britanija, uložila protest Surinamu zato što je povukao priznanje KiM“, rekao je Dačić na konferenciji za novinare u sedištu SPS-a, gde je govorio o razlozima zbog kojih ne treba da se održe vanredni parlamentarni izbori zajedno sa beogradskim.
Ukazao je na to da, kada je reč o Kosovu i Metohiji, sve veći broj zemalja razmišlja o svim posledicama jednostrano proglašene nezavisnosti, naročito u svetlu najnovijih događaja u Kataloniji.
„Raduje nas odluka Surinama o povlačenju priznanja, a takođe i stav Gvineje Bisao koji govori o tome da sadašnja vlast stoji na stanovištu odbrane teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije“, rekao je Dačić.
Najavio je da će 24. novembra u Parizu učestvovati na sastanku ministara spoljnih poslova frankofonih država, a potom na sastanku Atlantskog saveta u Vašingtonu.
U Parizu će, kaže, pokušati da utiče na naše „nekadašnje prijatelje“ koji su priznali nezavisnost Kosova da preispitaju tu odluku, dok će u SAD razgovarati sa savetnikom za nacionalnu bezbednost Donalda Trampa, kao i sa novoimenovanim pomoćnikom državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Vesom Mičelom.
„Pošto je to kod njih komplikovano, pomoćnik zamenika, zamenik pomoćnika… on je šef Hojt Jiju“, objasnio je Dačić novinarima.
O „lavirintima“ spoljne politike
Navodeći da se Srbija uvek nalazila na poprištu sukoba na globalnom nivou, Dačić je ukazao da se i sada „prelamaju“ interesi velikih sila upravo na tom prostoru i da je potrebno pronaći „izlaz iz lavirinta“.
Kako je rekao, u tom „lavirintu“ ima više upitnika i podsetio da Srbija ide u EU, a da je većina članica priznala nezavisnost Kosova, te „bilateralno pokušavaju na različite načine da to bude neko trajno rešenje za Kosovo – priznanje“.
Zato je, kaže, veoma teško kada se govori o otvaranju novih poglavlja jer se ne radi samo o tome koliko je Srbija odmakla u reformama već i koliko je napredovala u dijalogu sa Prištinom.
„Danas se vode velike borbe i važno je da Srbija ne odustaje od evropskog puta, ali, s druge strane, mi moramo da definišemo naše interese i donosimo odluke u skladu sa tim“, rekao je ministar.