Prof. dr Dragan Delić, član predsedništva SRCA i predstavnik liste „Srbija protiv nasilja“ gostujući na televiziji Insajder rekao je da je Srbiji umesto reforme potrebna potpuno nova zdravstvena politika.
Delić je izneo podatak da 56% ispitanika nije zadovoljno zdravstvenim sistemom u Srbiji. Od ukupne potrošnje građana na zdravstvo 42% ide na dodatno finansiranje to jest na korišćenje privatnog zdravstvenog sektora. U razvijenim zemljama je to oko 10% a smatra se da zdravstvo nije uspešno tamo gde to prelazi 20%.
Kao dodatnu ilustraciju stanja našeg zdravstva profesor Delić navodi podatak da je životni vek u Srbiji kraći za 8 godina u odnosu na EU.
Delić se osvrnuo i na kadrovsku problematiku u zdravstvu – „postavljanje VD direktora je dovelo do imenovanja poslušnika a ne onih koji to zaslužuju, potrebno je da se vrati institucija konkursa“.
Delić smatra da težište nove zdravstvene politike treba staviti na primarnu zdravstvenu zaštitu i založio se za skrinig preglede prema godinama starosti gde bi pacijenti bili pozivani da kontrolišu svoje zdravlje.
Delić smatra da je potrebno integrisati sadašnja tri odvojena zdravstvena sistema – privatni, državni i vojni.
Delić se osvrnuo na ogroman problem nedostatka medicinskih radnika. On kaže da smo za 10 godina izgubili preko 1800 specijalista a da je za to bila pogubna zabrana zapošljavanja novih lekara 2013. godine. Nedostatak sestara se sada rešava tako što se one zapošljavaju nakon završenog kursa od 6 meseci kao da je to „kurs za frizere“. Delić slikovito objašnjava da ako u noćnoj smeni na odeljenju i celom hodniku radi samo jedna sestra “ ona neće čuti kada neko prestane da diše“.
„Ako država može da plati pripadnika specijalnih jedinica sa osnovnom školom 2000 evra mesečno zašto ne može da plati kardio hirurga ili neuro hirurga 3000 evra“ zapitao je Delić.