Nacrt tog zakona pripremila je, inače, Kancelarija za rodnu ravnopravnost, koju vodi ministarka Zorana Mihajlović, u saradnji, kako su saopštili, sa nevladinim i drugim organizacijama, a ministar Đorđević je o zakonu i njegovim ciljevima razgovarao sa direktorkom Kancelarije za ljuska i manjinska prava Suzanom Paunović, a ranije tokom dana sa predstavnicama Ženske platforme za razvoj Srbije.
Kako je saopšteno iz Đorđevićevog kabineta, Paunović i ministar su zaključili da je važno da dobijemo zakon primenljiv u praksi, a ne samo na papiru.
U izradi i primeni budućeg zakona ključnu ulogu će imati Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, ističe se u saopštenju.
Tokom sastanka, Paunović je pozdravila formiranje novog sektora u Ministarstvu koji se bavi pitanjima antidiskriminacije i rodne ravnopravnosti, navodeći da je to od posebnog značaja imajući u vidu nove politike i zakone koji će biti doneti u ovoj oblasti.
Ona je istakla da će Kancelarija dati punu podršku svim nastojanjima Ministarstva da se unapredi položaj osetljivih društvenih grupa u Srbiji, dok je Đorđević napomenuo da će u narednom periodu njegovo ministarstvo intenzivno raditi i pratiti aktivnosti na polju veće socijalne ukljuccenosti romske nacionalne manjine.
Na sastanku je dogovorena dalja saradnja Ministarstva i Kancelarije u organizaciji predstojećeg Seminara sa Evropskom Komisijom u oktobru ove godine, a u vezi sa socijalnim uključivanjem Roma i Romkinja.
U saopštenju se napominje da će Ministarstvo i Kancelarija nastaviti saradnju, na izradi nove Strategije prevencije i zaštite od diskriminacije i na izradi pratećeg Akcionog plana.
Ministar Đorđević je posle razgovora sa predstavnicama Ženske platforme ranije danas izjavio da ključni problem za pružanje podrške Nacrtu Zakona o rodnoj ravnopravnosti jeste primenljivost pojedinih odredbi tog Nacrta, te da primedbe Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja na postojeći Nacrt nisu diskutovane i usvojene u zakonodavnom postupku.
Ministar se sa predstavnicama te platforme saglasio da je moguć put za prevazilaženje problema i otklanjanje konkretnih smetnji na koje ukazuje njegovo Ministarstvo, saošteno je iz Ministarstva rada.
Predstavnice Platforme predložile su i moguća normativna rešenja koja bi dalje vodila upućivanju Predloga Zakona Narodnoj Skupštini.
Predstavnice Ženske platforme Marijana Pajvančić, Sanja Nikolin i Sofija Mandić, koje su ujedno radile na izradi postojećeg Nacrta zakona o rodnoj ravnopravnosti, saglasne su da bi Zakon trebalo otvoriti i za javnu raspravu nakon što bude upućen Narodnoj Skupštini, iako je u procesu izrade Nacrta već bilo konsultacija sa zainteresovanom javnošću.