Ogroman broj građana Inđije žali se na neprijatne mirise iz mnogih fabrika, postrojenja koja su se izgradila u Inđiji, kao što su Farmina, Monbat, Kaz, Energo Zelena, Farma svinja, Ferkomerc pa i dugogodišnji problem smrad sa deponije.
Lokalna vlast na žalost se nije suočila sa problemima na pravi način i preduzela mere koje su u njenoj nadležnosti. Ni jedan građanin Inđije nije zaslužio da udiše i oseća takav smrad. Taj smrad traje već godinama a mere koja je lokalna vlast preduzimala na rešavanju problema su bile nedovoljne. Nismo čuli da je nadležna inspekcija do sada zatvorila neko od postrojenja zbog filtera i samog smrada.
Jedno od rešenja je da se češće kontrolišu filteri u samim postrojenjima, mnogo veće učešće komunalne inspekcije u tim kontrolama. Ukoliko su u dužem vremenskom period filteri nisu menjanii treba pribegavati ozbiljnim kaznama, ne samo finansijskim već i privremenim zatvaranjem pogona dok se ne preduzmu mere u skladu sa zakonom.
Potrebno je naći rešenje, za one zagađivače koji su u naseljenom mestu , napraviti plan izmeštanja izvan mesta , vremenski okvir do kada se to mora uraditi a sve uz podršku opštine. Ako ima mogućnosti treba napraviti i zelene zone, prepreke između pogona tih fabrika i naselja, kako ne bi i ruža vetrova diktirala količinu smrada.
Sve učiniti kako bi se vazduh zagađen smradom ublažio ili ako to može i eliminisao. Jer ako te fabrike zagađuju mesto i okolinu tako da ometaju normalan život građana Inđije onda bi bilo bolje da nisu ni napravili te pogone, bez obzira na broj zaposlenih osoba.
Ne sme se dešavati kao sada da broj novozaposlenih lica bude jedini adut otvaranja nekog pogona, to moraju biti i visoki ekološki standardi. Menadžement tih fabrika i opštinska uprava Inđije moraju permanentno tražiti rešenja na dobrobit građana.