Žene koje rade po fleksibilnom ugovoru kod poslodavca ( Ugovor o privremeno – povremenim poslovima, Ugovor o delu,Autorski ugovor) nemaju pravo na trudničko i porodiljsko bolovanje kao majke koje su zaposlene po ugovoru o radu.
Čak se dešava da im poslodavac da otkaz, čim sazna da su trudne , iako moraju da nastave da rade , tako da na samom početku trudnoće ostaju bez primanja.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku iz 2020.godine više od 56.000 radnika bilo je angažovano na osnovu ugovora o privremeno i povremenim poslovima.
Ministarstvo za rad, zapošljavanje,boračka i socijalna pitanja i Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju, u 2020 godini je oko 5000 žena izgubilo pravo na punu materinsku zaštitu na koju inače imaju pravo majke koje su zaposlene na ugovor o radu.U ovoj grupi, pored porodilja koje su angažovane na nekom od fleksibilnih ugovora o radu , nalaze i one koje samostalno obavljaju delatnost , odnosno preduzetnice.Da li Srbija zaista nema kapacitet da ne diskriminiše grupu porodilja dok se istovremeno može čuti vapaj nadležnih institucija da žene rađaju više?
Naš cilj je da dođe do izmene krovnog zakona , a to je Zakon o radu , a onda će posledično doći i do izmene onih zakona koji su niže rangirani , a to je zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom.