Predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić izjavio je povodom jučerašnjih događaja u Skupštini Srbije da je bolje da se poslanici tuku u skupštini nego da se narod tuče na ulici ali da su interesi građana „ostavljeni po strani“ dok se vodi bitka unutar političke elite.
„Atmosfera iz skupštine se, nažalost, prenosi na građane i bojim se da nas to vodi ka putu bez povratka, a to je podizanje mržnje u narodu. Bio sam poslanik u dva navrata i video sam da dva, tri dana posle ovakvih događaja poslanici vlasti i opozicije zajedno piju kafu, ponašaju se normalno i nisu ni u kakvom ’ratnom stanju’. Jučerašnji događaji nisu nikakva tuča nego je bilo guranje koje je na trenutke delovalo i komično“, rekao je Gajić televiziji K1.
„Vlast je rekla da je opozicija nasilna, a opozicija je rekla da je vlast diktatorska ali su na brzinu provučeni zakoni i niko ništa nije čuo ni o budžetu ni o izmenama Zakona o energetici. Izostala je rasprava o važnim pitanjima“, dodao je Gajić.
Gajić je naveo da objedinjena rasprava o 68 tačaka dnevnog reda „nije fer i ne doprinosi demokratskom dijalogu, jer opozicija ima 68 puta manje vremena nego kada bi se raspravljalo o svakoj tački pojedinačno“.
„Važeći skupštinski poslovnik koji omogućava objedinjenu raspravu važeći je još od 2003. godine, a taj poslovnik nije promenila nijedna vlast, kao što ga neće menjati ni sadašnja opozicija ako dođe na vlast. Ovde se svi lažno prikazuju kao šampioni demokratije, a primer poslovnika pokazuje da nisu šampioni demokratije“, rekao je Gajić.
Gajić je povodom hapšenja ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića naveo da je to hapšenje „pravno nelogično“.
„Tužilac je, to je moja pretpostavka, pogrešio u vezi sa Vesićem iz više razloga. Prisustvo na otvaranju stanice nije krivično delo, upotrebnu dozvolu nije mogao da izda bez zahteva, a nadstrešnica bi pala i da je izdata upotrebna dozvola“, rekao je Gajić.
Gajić je ocenio da protiv Vesića „nema dovoljno dokaza“ i da on ne može biti krivično odgovoran za pad nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu u kojem je poginulo 15 ljudi.
„Gde je pravna logika ako je uhapšen Vesić, a nije uhapšen njegov prethodnik Tomislav Momirović? Tokom Momirovićevog mandata su izdate sve dozvole za rekonstrukciju stanice. Ako nije uhapšen ministar tokom čijeg mandata su izdate dozvole, onda je nemoguće da bude uhapšen ministar koji je stupio na funkciju po izdavanju dozvola“, rekao je Gajić, koji je advokat.
Gajić je istakao da se Vesiću na teret stavlja „puštanje u rad železničke stanice“, i precizirao da Vesić „nije pustio u rad stanicu, nego je prisustvovao otvaranju“, jer u formalno pravnom smislu otvaranje stanice nije u Vesićevoj nadležnosti.
Gajić je precizirao da je železnička stanica u Novom Sadu otvorena „posle primopredaje radova pod kontrolom nadzora između investitora i podizvođača“.
„To je, koliko znam, potpisalo 12 ljudi i oni su time rekli da stanica može da se otvori. Otvaranju je mogao da prisustvuje bilo ko, mogli smo i mi da prisustvujemo, pa da li bi i nas uhapsili jer smo bili na otvaranju? Vesić je tamo bio kao politička ličnost, ministar je došao na otvaranje“, rekao je Gajić.
Gajić je naveo da „opšti uslov za određivanje pritvora Vesiću ne stoji“ jer nema dovoljno dokaza za osnovanu sumnju da bi se protiv njega vodio krivični postupak i odredio pritvor.