Predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić predao je danas Skupštini Srbije potpise podrške oko 32.000 građana narodnoj inicijativi za utvrđivanje odgovornosti vrhovnog javnog tužioca Zagorke Dolovac za nefunkcionisanje javnotužilačkog sistema, o kojoj bi trebalo da raspravlja parlament.
„Zahvaljujem se građanima koji su podržali inicijativu. Ovo je jedno od retkih političkih pitanja oko kojih postoji visok stepen saglasnosti. Potpisivali su i glasači opozicije i glasači vlasti i neutralni, što znači da se mnogi slažu da je vreme da Zagorka Dolovac posle 15 godina na vlasti u tužilaštvu“, rekao je Gajić novinarima ispred skupštine.
„U proteklih nekoliko meseci, od kada smo počeli da skupljamo potpise, situacija je postala još gora i tužilaštvo je u stanju profesionalnog kolapsa“, dodao je Gajić.
Gajić je naveo da tužilaštvo čini „većina vrsnih profesionalaca i časnih ljudi“, ali je vođstvo glavni problem.
„Zagorka Dolovac je tu 15 godina, a građani je ne pamte ni po jednom značajnom predmetu kojim bi tužilaštvo zadužilo građane, naprotiv, ima mnogo propusta i postoje uticaji van Srbije na vrh tužilaštva. U tužilaštvu je do pre nekoliko meseci sedeo predstavnik Ministarstva pravde SAD na istom spratu na kojem su i kancelarije vrhovnog tužioca“, rekao je Gajić.
„O tome ćemo govoriti na sednici skupštine ako bude otvorena rasprava o tom pitanju. Skupština to mora da uradi po Zakonu o referendumu i narodnoj inicijativi u narednih šest meseci, kada ćemo dati sveobuhvatnije argumente zbog kojih mislimo da bi ona trebalo da se skloni sa te funkcije“, dodao je Gajić.
Gajić je naveo da skupština, po Ustavu Srbije, ne može „sama po sebi da smeni vrhovnog državnog tužioca“, nego je to moguće samo ako Visoki savet tužilaštva da takav predlog.
„Mi mislimo da bi posle rasprave i svojevrsnog pritiska Narodna skupština, koja predstavlja suvereni narod, došlo dotle da bi ni Visoki savet neće imati kud i da će dati predlog na osnovu kojeg skupština može da je razreši“, zaključio je Gajić.