Gajić: Nova vlada neće rešiti krizu, neophodna je promena Ustava i izbornog sistema

vladimir gajic
Žig Info
mart 24, 2025

0 komentara

5 min čitanja
19

Predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić izjavio je danas da izbor nove Vlade Srbije neće rešiti ogromnu i suštinsku društvenu krizu i da bi zato narod, politička elita, odnosno i vlast i opozicija, univerzitet i crkva trebalo da postignu novi društveni dogovor za budućnost, što podrazumeva promenu Ustava i izbornog sistema.

„Nisam siguran da će, bez obzira na koncept i sastav nove vlade, druga strana, koja je u otporu, to prihvatiti i reći ’ovo je dobro, idemo kući, nema ništa od protesta’. To se neće dogoditi“, rekao je Gajić televiziji Blic.

„Postojeći čist proporcionalni izborni sistem sa jednom izbornom jedinicom je generator pravnih uslova da u Srbiji bude autokratsko društvo, jer omogućava da partija na vlasti otme državu zato što partijska struktura utiče na izbor poslanika koji biraju vladu, što znači da se u jedinstvu vlasti, a ne u njenoj podeli, nalazi uticaj na celokupno društvo“, dodao je Gajić.

Gajić je istakao da „nije neko na silu uspostavio autoritarnu vlast, nego je sve po zakonu i legalno“.

„Ne vidim da u društvu postoje zahtevi za promenu izbornog sistema, što je konkretna stvar. Građani koji žive u Vranju trebalo bi da biraju svoje poslanike, a ne da im poslanike biraju iz Beograda, kao i obrnuto, da ne biraju ljudi iz Vranja poslanike u Beogradu“, rekao je Gajić.

„Za to je potrebno devet izbornih jedinica i mešoviti proporcionalno-većinski izborni sistem po kojem će birači glasati za ljude, a ne za partije, pa će izabrani kandidati tako postati vezani za one koji su ih birali, što će naterati partije da kandiduju najbolje ljude“, dodao je Gajić.

Gajić je rekao da politička elita, koju čine i vlast i opozicija, nema kapacitet da izvede Srbiju iz krize, a da je „većina protiv demokratije jer ni ne zna šta znači demokratija niti u Srbiji postoji demokratska tradicija“.

Upitan o zborovima koji se održavaju širom Srbije, Gajić je odgovorio da se na tim skupovima odluke donose mahanjem rukama i da „sve deluje groteskno“.

„Zborovi nisu ništa novo, to je izmislio Edvard Kardelj i to nije način na koji može da funkcioniše država. Ako vi zahtevate poštovanje Ustava i zakona, onda je pitanje da li bi i vi trebalo da se služite nezakonitim sredstvima. Zbor je predviđen na nivou mesne zajednice kao vrsta preporuke koju opštinska vlast može da prihvati, a i ne mora da prihvati“, rekao je Gajić.

„Zborovi koji se održavaju širom Srbije u pravnom smislu nemaju nikakvog značaja i oni i nisu pokušaj da se vodi lokalna samouprava nego pokušaj da se vrši pritisak na vlast. Ako se u istom danu na 100 mesta u Srbiji organizuju zborovi, onda je to pritisak na režim i vlast počinje da se valja po ulicama“, zaključio je Gajić.

Poslednje