Predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić izjavio je danas da otvaranje nekih klastera u pregovorima sa EU može biti opasno, jer to znači otklon od Rusije, od koje Srbija dobija gas i naftu po povlašćenoj ceni što je razlog zbog kojeg strane investicije dolaze u Srbiju.
„Sa druge strane, ponuda EU o otvaranju klastera je ’da se Vlasi ne dosete’ i ’da se selo ne naljuti’, jer je put Srbije u EU ogromna zablude i taj put ne postoji. Predsednik Francuske Emanuel Makron je pre pet, šest godina rekao da je Hrvatska poslednja država koja je u EU ušla pod sadašnjim uslovima i da novih ulazaka neće biti dok se unija ne reformiše, a taj proces nije ni počeo“, rekao je Gajić televiziji Kurir.
Gajić je dodao da je cilj reformi EU da Nemačka i Francuska kao najveće države obezbede način odlučivanja u kojem manje članice, poput Mađarske i Slovačke, neće moći da koče Brisel u najvažnijim strateškim odlukama.
„Dok to ne promene sigurno neće biti proširenja i zato sada ne dolazi u obzir da prime nekoga ko bi dobio poziciju Mađarske i Slovačke. Namera EU nikada nije ni bila da primi bilo koju državu Zapadnog Balkana, pa ni Srbiju. EU je danas politički, pa i ekonomski u stečajnom postupku “, rekao je Gajić.
Gajić je naveo da bi Srbija trebalo da se „zahvali EU i prekine pregovore o proširenju“ jer je u poglavlju 35 kao zvaničan uslov postavljeno da Srbija omogući samoproglašenom Kosovu članstvo u međunarodnim organizacijama, što znači i u Ujedinjenim nacijama.
„Ne možemo da trgujemo nacionalnom srebrninom zbog ekonomskih interesa. Cilj je da nam i formalno otmu Kosovo i Metohiju, dovedu u pitanje Republiku Srpsku i otvore još neki separatizam, kao što ga sada gaje u Vojvodini“, rekao je Gajić.
„Dok budemo istrajavali, imaćemo probleme. Režim je svestan toga, ima dve stvari zbog kojih bi mogao da izgubi izbore – sankcije Rusiji i fatalna greška u vezi sa Kosovom i Metohijom. To su dve stvari zbog kojeg bi mogli da izgube podršku birača, nema treće“, rekao je Gajić.
Gajić je podsetio da je Slobodan Milošević izgubio izbore kada je narod video da vraća tenkove sa Kosova i Metohije posle bombardovanja, a nije izgubio izbore zbog inflacije, korupcije i loše ekonomske politike.
„Ljudi u Srbiji na prvom mestu glasaju emocijama. Mi nismo protestanti, Holanđani ili Šveđani, niti narod koji prvenstveno i u najvećoj meri racionalno gleda ekonomske interese, mi smo Sloveni, glasamo emotivno“, rekao je Gajić.
Gajić je istakao da je Srbiji neophodan održiv sporazum sa Zapadom, jer ne može da bude u ratu sa Zapadom, i da je za Srbiju dobro da se „razvija, reformiše i primenjuje evropske standarde koji su dobri za nas“.
„Atlantski deo Zapada bi nas sutra primio u NATO. Mi njima možemo da budemo interesantni samo u toj njihovoj strategiji eventualnog sveopšteg rata protiv Rusije i da budemo na njihovoj strani ali mislim da Srbi nikada neće sebi dozvoliti da ratuju protiv Rusije i to je problem sa ulaskom u EU“, zaključio je Gajić.