Gajić: Presuda Dodiku udar na Republiku Srpsku, Srbija više ne bi trebalo da priznaje Šmita kao visokog predstavnika

vladimir gajic
Žig Info
februar 28, 2025

0 komentara

6 min čitanja
31

Predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić izjavio je danas da je predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku pred Sudom Bosne i Hercegovine izrečena politička presuda koja predstavlja napad na RS iza kojeg stoji Nemačka.

„Presuda utiče na rasplamsavanje sukoba u BiH. Njena najvažnija posledica je zabrana obavljanja javne funkcije šest godina. Šta oni misle, da bi neko drugi na čelu Republike Srpske vodio drugačiju politiku? To se ne bi dogodilo, taj posao im je uzaludan. Skoro sam siguran da ova presuda ne može da opstane i Dodik bi trebalo da bude oslobođen“, rekao je Gajić televiziji Njuzmaks Balkan (Newsmax).

Gajić je istakao da Srbija više ne bi trebalo da priznaje Kristijana Šmita kao visokog predstavnika za BiH.

„To se pokazalo kao pogrešno. Šmit je najobičniji uzurpator i na tome se mora insistirati, pa neka UN dovedu novog visokog predstavnika. Njegov mandat nije potvrdio Savet bezbednosti UN, što je predviđeno Dejtonskim sporazumom, i Šmit može da govori samo po hodnicima zgrade UN, a ne i na sednicama Saveta bezbednosti. On sam donosi zakone, jer EU preko Nemačke drži BiH kao da su u 19. veku osvojili koloniju u Africi“, rekao je Gajić.

„Već 30 godina postoji namera da se BiH pretvori u unitarnu državu i da bude doveden u pitanje opstanak Republike Srpske. Ne treba da se lažemo šta je cilj protivnika Srba. Tvorevina BiH ne može da opstane. Kao što nije mogla da opstane velika Jugoslavija, tako ne može ni ta mala Jugoslavija. Bilo bi dobro da predsednici Rusije i SAD Vladimir Putin i Donald Tramp u predstojećim pregovorima, koji će biti nova Jalta, prošire teme i van rata Rusije i Ukrajine“, dodao je Gajić.

Gajić je naveo da je Srbija dužna da zaštiti Republiku Srpsku, koja mora da ostane čvrsta i da ne popušta.

„Opstanak Dejtonskog sporazuma zavisi od velikih sila i od aktera u BiH, koja nije uspela da profunkcioniše kao država ni 30 godina posle potpisivanja tog sporazuma. Srbija sada ima više saveznika, naši stari neprijatelji su oslabljeni tako da su nam se malo otvorile karte“, rekao je Gajić.

Gajić, koji je advokat, rekao je da je presuda Dodiku sa pravne tačke gledišta „farsa i na nekih način tragikomična“.

„Šmit je neosnovano doneo izmene zakona, jer u zakonima i Ustavu BiH ne postoje ovlašćenja da on može da menja zakone, a na osnovu te izmene je podignuta optužnica protiv predsednika Republike Srpske. Nezapamćeno je u modernoj evropskoj istoriji da pojedinac donosi zakone, to se poslednji put događalo na okupiranim teritorijama u Drugom svetkom ratu“, rekao je Gajić.

„Tu je došlo do pravne kontradiktornosti, naime, ako Šmit ima ovlašćenja da poništava zakone, a nema ta ovlašćenja, onda je on poništio sporni zakon koji je potpisao Dodik, pa taj zakon ne postoji, i prema tome nisu mogli ni da mu sude. To je u slučaju da Šmit ima ta ovlašćenja, a ako ih nema, onda su izmene KZ ništave i Dodik je opet morao da bude oslobođen“, dodao je Gajić.

Gajić je naveo da je sud u oba slučaja morao da donese oslobađajuću presudu, ali je doneo političku presudu.

Poslednje