Predsednik Narodne stranke i kandidat za gradonačelnika Beograda koalicije „Narodna lista – ključ za pobedu“ Vladimir Gajić izjavio je danas da je odbijanje amandmana Crne Gore na rezoluciju UN o genocidu pokazalo da su pravi ciljevi te rezolucije nanošenje štete Srbiji, revizija Dejtonskog sporazuma i na kraju proterivanje Srba iz Bosne i Hercegovine.
„Crna Gora je predložila amandman o nepovredivosti Dejtonskog sporazuma i obavezi da ga se svi pridržavaju ali je taj amandman odbijen. To pokazuje da je cilj rezolucije revizija Dejtonskog sporazuma i potom pokušaj proterivanja Srba iz BiH“, rekao je Gajić televiziji Kurir.
Gajić je naveo da će bez obzira na ishod glasanja o rezoluciji 23. maja u UN ostati činjenica da su prethodne dve rezolucije o genocidu, o holokaustu i genocidu u Ruandi, usvojene jednoglasno, a da će ova o Srebrenici, ako i bude usvojena, biti doneta preglasavanjem.
„Protiv rezolucije su države u kojima živi više od polovine stanovnika planete, poput Kine, Indije, Rusije i država Južne Amerike, tako da će rezolucija, ako bude usvojena, označiti događaj u Srebrenici kao genocid druge klase, što nije ni u interesu onih koji se osećaju kao žrtve“, rekao je Gajić.
Gajić je istakao da spisak sponzora rezolucije jasno pokazuje koje su sile i države neprijatelji Srbije i da je to konstanta kroz istoriju.
„Inicijalni sponzori rezolucije su Nemačka i Ruanda, dve države koje su se ’istakle’ u pravim genocidima, a priključila im se i Belgija, koja je sredinom 20. veka bila odgovorna za ubistvo 13 miliona državljana Republike Kongo, a Srbi su u 20. veku najmanje dva puta bili velike žrtve genocida“, rekao je Gajić.
Gajić je dodao da je tekst rezolucije navodno pisala Ruanda, ali da o tome nema ni govora, jer je tekst pisan u britanskom ministarstvu spoljnih poslova.
Predsednik Narodne stranke je naveo da je Srbija već 24 godine u zabludi da EU ima nameru da je primi ali da to nikada nije bila stvarna namera EU.
„Ovo prilika da se otreznimo i izađemo iz te zablude. Priznavanje samoproglašenog Kosova je sada i zvanično postalo deo poglavlja 35 u pregovorima za pridruživanje Srbije EU i zato bi EU trebalo da se zahvalimo na tom putu i izađemo iz tih pregovora“, rekao je Gajić.
„Imamo BRIKS, tamo niko neće da nas bombarduje i da nas uslovljava niti da nam na silu nameće bilo šta. Zato bi trebalo da hladne glave razmislimo o našoj budućnosti“, zaključio je Gajić.