Gajić: Vučić bi trebalo da ode na samit BRIKS-a, to je u interesu Srbije

1591
Drugi Pišu
oktobar 20, 2024

0 komentara

5 min čitanja
5

Predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić izjavio je danas da bi predsednik Srbije Aleksandar Vučić trebalo da se odazove pozivu predsednika Rusije Vladimira Putina da prisustvuje samitu BRIKS-a, koji će biti održan u Kazanju od 22. oktobra do 24. oktobra.

„Za Srbiju je važno da Vučić prisustvuje tom samitu. Veliki su pritisci Zapada da ne ode ali bi Srbija trebalo da gleda svoje interese. U BRIKS-u su mnogi saveznici Srbije i prijateljske države koje ne ugrožavaju naše vitalne interese, ne nameću nam pitanje litijuma i ne dovode u pitanje Dejtonski sporazum i integritet Republike Srpske, a potencijal za saradnju je ogroman“, rekao je Gajić televiziji Prva.

Gajić je istakao da je BRIKS po BDP-u prestigao G7 i da pokriva više od 33 odsto svetskog BDP-a i više od 45 odsto stanovništva i teritorije planete, i da oko 40 država čekaju da postanu članice BRIKS-a.

„Ako Vučić ne ode na samit u Kazanju, onda će to verovatno biti u dogovoru sa predsednikom Putinom, jer Rusija zna kolike pritiske trpi Srbija i neodlazak bi mogao da bude dogovoren kako bi se izbeglo novo ponižavanje Srbije“, rekao je Gajić.

Gajić je dodao da bi bilo pametno da Srbija postane i članica BRIKS-a ako dobije poziv za članstvo.

„Bilo bi veoma opasno da u novoj hladnoratovskoj podeli Srbija ostane na ekonomskoj periferiji i u opasnosti da bude nastavljena destrukcija našeg identiteta“, rekao je Gajić.

Gajić je podsetio na izjavu francuskog predsednika Emanuela Makrona da je ulazak Hrvatske u EU poslednje proširenje i da daljeg širenja neće biti dok se unija ne reformiše, što se prvenstveno odnosi na odlučivanje konsenzusom.

„Ulazak bilo koje balkanske države je nemoguć, jer je nemoguće da EU dozvoli da Srbija, BiH ili Severna Makedonija stave veto na odluke unije. Članstvo Srbije u EU je bajka koja traje 24 godine, a u Turskoj ta bajka traje 40 godina“, rekao je Gajić.

Gajić je naveo da bi Srbija trebalo da se „zahvali EU“ jer je kao zvaničan uslov za članstvo postavila priznavanje „Kosova“ kao nezavisne države.

„Ne možemo zarad investicija da se odreknemo Kosova i Metohije, a možemo da imamo odličnu saradnju sa EU na druge načine. Stvara se blokovska podela u svetu za koju Srbija nije odgovorna i ne bi trebalo da se vezujemo za stranu koja nas neće primiti. Nema ništa od članstva u EU za našeg života. Mogu da nas prime u NATO ali to ne možemo da prihvatimo, jer to znači siguran gubitak Kosova i Metohije i dovođenje u pitanje Republike Srpske i identiteta Srba na prostoru bivše Jugoslavije“, rekao je Gajić.

Gajić je naveo da bi Srbija trebalo da uspostavi održiv odnos sa Zapadom, zasnovan na obostranim interesima.

Poslednje