Вест да су инспектори за рад, запошљавање, борачка и социјална питања нападнути у среду, 5. фебруара, у Аранђеловцу током покушаја инспекцијског надозора објекта за који су добили дојаву да се у њему налази нелегални дом за старе, открила је широј јавности вишегодињше нелегално пословање доктора Зорана Зечевића у области домског смештаја одраслих и старих лица. Име и презиме власника нелегалних домова посебно добија на значају када се има у виду да је у питању хирург, бивши народни посланик и отац актуелног државног секретара.
Министарство за рад, запошљавнаје, борачка и социјална питања је у четвртак саопштило да је Зоран Зечевић избацио инспекторе Министарства из објекта који је у власништву његовог сина, Огњена Зечевића. Пошто полиција није била у могућности да пружи асистенцију у инспекцијском надзору, инспектори су се запутили назад за Београд.
„Од изласка из станице полиције све време их је својим возилом пратио Зоран Зечевић, да би на друмском превоју у близини Орашца на њихов аутомобил налетело возило којим је управљао Огњен Зечевић, услед чега је више инспектора задобило телесне повреде“, навело је Министарство у саопштењу.
Више јавно тужилаштво у Крагујевцу је у одговору Н1 навело да се случајем напада на инспекторе бави Основно јавно тужилаштво у Аранђеловцу које, преко полиције, предузима радње у циљу утврђивања свих релевантних чињеница поводом наведеног догађаја. У петак увече стигла је вест да је полиција ухапсила и Зорана (69) и Огњена (36) због, како је наведено у саопштењу МУП-а, постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање опште опасности, док се О. З. терети и за кривично дело угрожавање јавног саобраћаја. Осумњичени су, уз кривичну пријаву, приведени Основном јавном тужилаштву у Аранђеловцу.
Доктор Зоран Зечевић, пензионисани лекар који је свој радни век провео као хирург, већ дуже од 15 година је на мети надлежних инспекција због незаконитог пословања када је у питању домски смештај одраслих и старих лица.
Зечевић је од 2022. до 2024. године био народни посланик Српске странке Заветници у Народној скупштини. Како је писало на сајту Заветника, био је члан Председништва и Главног одбора. Н1 се обратио Заветницима, као и њиховој председници, министарки Милици Ђурђевић Стаменковски, поводом навода да је њихов функционер напао инспекторе и да нелегално држи дом за старе, а одговорили су саопштењем у којем се, између осталог, каже да је став странке да је чланство у било којој политичкој странци потпуно ирелевантно када је у питању поштовање закона и прописа државе Србије као и њених институција.
„Надлежно јавно тужилаштво треба да утврди околности догађаја у коме су повређени инспектори из надлежности Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и уверени смо да ће они, као и остале надлежне институције на адекватан начин реаговати. Страначка књижица није привилегија него додатна обавеза и одговорност за свакога. То су принципи и вредности на којима је странка основана и на којима ће увек инсистирати. Страначки органи ће поводом овог случаја поступати у складу са Статутом странке и етичким кодексом“, навели су, између осталог, Заветници.
Синови Зорана Зечевића такође су лекари. Старији Немања Зечевић (43), иначе доктор медицинских наука, је актуелни државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе, на чијем челу се налази Јелена Жарић Ковачевић из СНС. На то место дошао је као кадар Српске странке Заветници, у чијем оснивању је и сам учествовао, према подацима из званичне биографије.
Др Немања Зечевић је запослен у Здравственом центру Аранђеловац као лекар Службе хитне медицинске помоћи, а од 2021. године је на специјализацији из ургентне медицине.
Његов млађи брат Огњен, којег је Министарство за рад, запошљавање и борачка и социјална питања оптужило да је учествовао у нападу на инспекторе, власник је приватне поликлинике „Свети Стефан“, смештене у главној аранђеловачкој улици – Књаза Милоша 30. Инспектори су управо на ову адресу дошли по пријави да се на њој, поред регистроване здравствене установе, налази и нелегални дом за старе.
Инспекторима Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања ова адреса је добро позната јер су на истом месту већ неколико пута затварали домове за смештај одраслих и старих лица, који су били у власништву Зечевића.
Како се види из јавно доступних докумената, објављеним на сајту Министарства, дом у власништву Зорана Зечевића први пут је затворен 26. фебруара 2008. године. Зечевић је потом на истој адреси основао Дом за старе „Хелп“, који је Министарство затворило у мају 2014. године. Министарство је реаговало и у фебруару 2018. године, када је на истој адреси затворило илегални дом, чији власник је био актуелни државни секретар Немања Зечевић, односно његова фирма „СДСВ Стефан“ д.о.о.
Инспектори у исти простор поново покушавају да уђу још од 2023. године због сумње да се ту налази нелегални дом, због чега су се обратили и Основном суду у Аранђеловцу тражећи да им омогући вршење увиђаја уз помоћ полиције, али је суд тај захтев одбио.
Објекат у Књаза Милоша 30 води се у Катастру као породична стамбена зграда, која је половином у власништву Зорана Зечевића, док над другом половином сувласништво деле Зечевићеви рођаци.
Осим поликлинике „Свети Стефан“ у објекту у Књаза Милоша 30 било је регистровано и привредно друштво „СДСВ Стефан“ д.о.о. које се тренутно води на другој адреси и у стопроцентном власништву је Бојана Вулетића. Интересантно је међутим, да се у регистру Агенције за привредне регистре као контакт и-мејл наводи адреса која почиње иницијалом и презименом најмлађег Зечевича – „озецевиц@…“.
То није чудно ако се зна да су фирму 2017. године основали Немања Зечевић, тада лекар у хитној служби Здравственог центра, а данас државни секретар, и његов брат Огњен. У Агенцији за привредне регистре (АПР) Немања се водио као директор, а као претежна делатност „СДСВ Стефан“ д.о.о. наводило се „изнајмљивање властитих или изнајмљених некретнина и управљање њима“.
Међутим, 2020. године „СДСВ“ д.о.о, још у власништву браће Зечевић, променио је основну делатност у „остали смештај“. Две године касније фирма се сели у Пупинову 16 у Аранђеловцу. Ипак, већ следеће године „СДСВ“ д.о.о. поново мења претежну делатност у „услуге чишћења зграда и опреме“, а захтев за променом поднео је нови власник – Бојан Вулетић.
Међутим, према документу АПР-а види се да нови власник „СДСВ“ д.о.о. у Књаза Милоша 30 има Огранак 1 чија је претежна делатност „услуге припремања и послуживања пића“.
Име Огњена и Немање Зечевића се у јавности појавило 2023. године када су, према наводима медија, претили и физички напали одборнике Српске напредне странке на седници Скупштине општине Аранђеловац.
Printscreen/ RTS 2
Н. В. О. Н1