Nosilac liste „Narodna strana – Siguran izbor. Ozbiljni ljudi“ Vuk Jeremić izjavio je da vlast očigledno nije odbacila „francusko-nemački“ plan za nezavisnost Kosova i Metohije niti je nedvosmisleno zabranila kopanje litijuma, što su dve najveće opasnosti za državu Srbiju, i da je glas za Narodnu stranku najsigurniji izbor da se te dve opasnosti izbegnu.
„Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u septembru u Njujorku sa potpredsednikom Evropske komisije Marošom Šefčovičem potpisao pismo o namerama u vezi sa strateškim partnerstvom za snabdevanje litijumom EU, koja u svojim zvaničnim dokumentima predviđa da će Srbija u narednih 10 godina biti glavni izvor snabdevanja EU litijumom“, rekao je Jeremić televiziji Tanjug.
„To je veoma ozbiljna stvar, jer su u igri mnogo velike pare i interesi. Kopanje litijuma u Srbiji bi uništilo životnu sredinu i zato mora biti sprečeno i Rio Tinto mora biti odstranjen iz Srbije, što će biti još teže nego odbaciti ’francusko-nemački’ plan. To će zahtevati ozbiljne diplomatske i međunarodno-pravne akcije kako bi se sprečilo da Srbija bude prvo mesto na svetu na kojem se litijum kopa tamo gde žive ljudi“, dodao je Jeremić.
Jeremić je naveo da se litijum kopa u pustinjama Čilea, Amerike, Kine, Australije i na tim mestima ne žive ljudi, a da u Nemačkoj postoji u geotermalnim vodama i može se eksploatisati bez uništavanja životne sredine, dok je u Srbiji u čvrstom obliku rude jadarit.
Nosilac liste „Narodna stranka – Siguran izbor. Ozbiljni ljudi“ rekao je da je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen u Beogradu stajala pored Vučića kada je rekla da „francusko-nemački“ plan podrazumeva defakto priznavanje „Kosova“ i time otklonila sve dileme o značenju tog dokumenta.
„Zato taj plan mora biti nedvosmisleno odbačen, a očigledno je da ga vlast nije odbacila. Ako ne bude odbačen, ’Kosovo’ će postati član UN, što bi označilo početak daljeg rastakanja države i to ne bi bio poslednji ultimatum koji dolazi u Beograd, jer bi na stolu uskoro bio i ’francusko-nemački plan 2’ za reviziju Dejtonskog sporazuma, odnosno položaja Republike Srpske“, naveo je Jeremić.
Jeremić je naveo da samo institucije države Srbije mogu da zaštite Srbe na Kosovu i Metohiji i da bi zato na sever pokrajine trebalo vratiti institucije ukinute Briselskim sporazumom iz 2013. godine i kasnijim sporazumima.
Upitan da li je to utopija, Jeremić je odgovorio da „naš opstanak na Kosovu i Metohiji ne sme biti utopija“.