Огревно дрво може да се продаје у јединици мере м3 (кубни метар), или прм (просторни метар), уз напомену да су то две различите мерне јединице и да се у једном просторном метру, у просеку налази 0,69 кубних метара дрва, наводи се у одговору Министарство трговине и туризма, односно, Сектора тржишне инспекције, упућеног нашем читаоцу.
Свако ко купује огревна дрва има страх при „метрењу“ да га продавац не превари, а скоро сваком купцу се десило да накнадно утврди да је преварен, после чега нема попрваке. Запарво, многи незнају да у просторном метру при куповини дрва има само 0,69 кубика како је навела инспекција, која је у одговору објанила и ко сме да продаје дрва, а искључиво само са рачуном.
Наш читалац је, наиме, питао и молио следеће: Постовани, огрев, када продају Србијашуме, је у димензијама 1м x 1м x 1,30м. Када тај исти огрев продају препродавци или приватна лица је у домензијама 1м x 1 x 1,м. А на друственим мрежама кажу да је правилно је 1м x 1м x 1,70м кубик.
Е, сада купци незнају тачно које мере су праве за 1м дрвета када се купује. Да ли продавци на улици морају да имају потврду о пореклу дрвета или не? Да ли се продаје метар или кубик дрвета?
Молимо да издате саопштење и да ограничите цену дрва и ко сме да продаје, тренутно свако ради како хоће. Као на дивљем западу. С постовањем.
Одговор, којег нам је уступио читалац из Лесковца, на ова и још многа питања и дилеме преносимо у оригиналу:
„Обратили сте се Кабинету министра трговине, туризма и телекомуникација и председнику Владе Републике Србије, представком коју сте доставили дана 4. септембра 2022. године, електронском поштом, а у вези са продајом огревног дрвета у Републици Србији.
Имајући у виду постављена питања, са аспекта делокруга надлежности овог органа, сагласно одредби члана 5. став 6. Закона о инспекцијском надзору, обавештавамо Вас о следећем.
У складу са одредбама Закона о трговини („Службени гласник РС“, бр. 52/2019), трговину могу да обављају правна лица и предузетници. Такође, у вези са наводима из постављеног питања, трговину могу да обављају и пољопривредници, регистровани у складу са прописима којима се уређује пољопривреда. Према томе да би лице које продаје робу, па и огревно дрво, могло то да ради у складу са законом, потребно је да буде уписано у Регистар привредних субјеката који води Агенција за привредне регистре односно да има регистровано пољопривредно газдинство.
Огревно дрво продаје се на стовариштима, али може да се продаје и на јавним површинама („на улици“), на местима која је локална самоуправа посебно издвојила за продају ове робе. Актом надлежног органа јединице локалне самоуправе одређује се продајно место на јавној и другој површини на којем се обавља трговина, те сваки трговац мора да поседује одобрење надлежног органа за постављање камиона за продају огрева на одређеној површини.
Сагласно одредбама Закона о трговини, трговац је дужан да поседује исправе о производњи, набавци и продаји робе, као и исправе којима се потврђује испуњеност услова у погледу својства робе када је то прописано посебним прописима. Законом о шумама и прописима донетим на основу овог закона, прописано је да пропратнице, односно отпремнице прате дрво у промету и утврђени су услови и начин жигосања посеченог дрвета. Према томе, ако је трговац регистровано пољопривредно газдинство које продаје огревно дрво, а исто је посекло из своје шуме, дужно је да поседује исправе прописане Законом о шумама. За ближе објашњење пратећих исправа из ове области, можете да се обратите Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде које је надлежно за надзор над спровођењем Закона о шумама.
Огревно дрво може да се продаје у јединици мере м3(кубни метар), или прм (просторни метар), уз напомену да су то две различите мерне јединице и да се у једном просторном метру, у просеку налази 0,69 кубних метара дрва. Са аспекта Закона о заштити потрошача, неопходно је да трговац обавести потрошача о јединичној цени, то јест о цени по јединици мере и да се придржава цене коју је понудио. Према томе, трговац може да нуди огревно дрво у кубним метрима и у просторним метрима ил инекој другој мери (на пример, упаковано у џак), само је битно да пре закључења уговора потрошаче обавести о којој се мери ради (обележје робе) и о продајној цени. Такође, трговац је дужан да потрошача унапред обавести о свим трошковима које му се могу ставити на терет, на пример трошковима транспорта и истовара, како би потрошач могао да донесе економску одлуку, то јест да ли, на који начин и под којим условима да купи производ. Указујемо да је трговац дужан да испоручи робу у уговореној количини и квалитету, те да за купљену робу изда рачун.
На крају, указујемо да је сагласно одредбама Закона о трговини, формирање цена на тржишту слободно, осим за робу/услуге за које је законом утврђен другачији начин образовања цена. Влада се у условима слободног формирања цена на тржишту стара да путем мера економске политике обезбеди стабилност тржишта и цена. За сада, а у вези са огревним дрветом, Влада Републике Србије није ограничила цену, али је донела Одлуку о привременој забрани извоза одређених дрвних сортимената од битне важности за Републику Србију 05 број 335-6260/2022, од 4. августа 2022. године, објављену у „Службеном гласнику РС“, бр. 87/2022 и 99/2022 и примењује се до 1. новембра 2022. године, којом је уведена привремена забрана извоза одређених дрвних сортимената за потребе производње чврстих горива на бази биомасе на домаћем тржишту, у циљу спречавања критичне несташице ових производа, односно ублажавања последица несташице настале услед повећаног извоза и потребе становништва за повећаним снабдевањем проузрокованим кризом на светском тржишту енергената.
Надамо се да смо Вам овим дописом разјаснили недоумице које сте имали у погледу промета огревног дрвета.
С поштовањем,
Мирјана Дамјановић, начелник Одељење за контролу промета, спречавање нелојалне конкуренције изаштиту потрошача
Сектор тржишне инспекције, Министарство трговине, туризма и телекомуникација“.
М. Ивановић југмедиа.рс