Ogrevno drvo može da se prodaje u jedinici mere m3 (kubni metar), ili prm (prostorni metar), uz napomenu da su to dve različite merne jedinice i da se u jednom prostornom metru, u proseku nalazi 0,69 kubnih metara drva, navodi se u odgovoru Ministarstvo trgovine i turizma, odnosno, Sektora tržišne inspekcije, upućenog našem čitaocu.
Svako ko kupuje ogrevna drva ima strah pri „metrenju“ da ga prodavac ne prevari, a skoro svakom kupcu se desilo da naknadno utvrdi da je prevaren, posle čega nema poprvake. Zaparvo, mnogi neznaju da u prostornom metru pri kupovini drva ima samo 0,69 kubika kako je navela inspekcija, koja je u odgovoru objanila i ko sme da prodaje drva, a isključivo samo sa računom.
Naš čitalac je, naime, pitao i molio sledeće: Postovani, ogrev, kada prodaju Srbijašume, je u dimenzijama 1m x 1m x 1,30m. Kada taj isti ogrev prodaju preprodavci ili privatna lica je u domenzijama 1m x 1 x 1,m. A na drustvenim mrežama kažu da je pravilno je 1m x 1m x 1,70m kubik.
E, sada kupci neznaju tačno koje mere su prave za 1m drveta kada se kupuje. Da li prodavci na ulici moraju da imaju potvrdu o poreklu drveta ili ne? Da li se prodaje metar ili kubik drveta?
Molimo da izdate saopštenje i da ograničite cenu drva i ko sme da prodaje, trenutno svako radi kako hoće. Kao na divljem zapadu. S postovanjem.
Odgovor, kojeg nam je ustupio čitalac iz Leskovca, na ova i još mnoga pitanja i dileme prenosimo u originalu:
„Obratili ste se Kabinetu ministra trgovine, turizma i telekomunikacija i predsedniku Vlade Republike Srbije, predstavkom koju ste dostavili dana 4. septembra 2022. godine, elektronskom poštom, a u vezi sa prodajom ogrevnog drveta u Republici Srbiji.
Imajući u vidu postavljena pitanja, sa aspekta delokruga nadležnosti ovog organa, saglasno odredbi člana 5. stav 6. Zakona o inspekcijskom nadzoru, obaveštavamo Vas o sledećem.
U skladu sa odredbama Zakona o trgovini („Službeni glasnik RS“, br. 52/2019), trgovinu mogu da obavljaju pravna lica i preduzetnici. Takođe, u vezi sa navodima iz postavljenog pitanja, trgovinu mogu da obavljaju i poljoprivrednici, registrovani u skladu sa propisima kojima se uređuje poljoprivreda. Prema tome da bi lice koje prodaje robu, pa i ogrevno drvo, moglo to da radi u skladu sa zakonom, potrebno je da bude upisano u Registar privrednih subjekata koji vodi Agencija za privredne registre odnosno da ima registrovano poljoprivredno gazdinstvo.
Ogrevno drvo prodaje se na stovarištima, ali može da se prodaje i na javnim površinama („na ulici“), na mestima koja je lokalna samouprava posebno izdvojila za prodaju ove robe. Aktom nadležnog organa jedinice lokalne samouprave određuje se prodajno mesto na javnoj i drugoj površini na kojem se obavlja trgovina, te svaki trgovac mora da poseduje odobrenje nadležnog organa za postavljanje kamiona za prodaju ogreva na određenoj površini.
Saglasno odredbama Zakona o trgovini, trgovac je dužan da poseduje isprave o proizvodnji, nabavci i prodaji robe, kao i isprave kojima se potvrđuje ispunjenost uslova u pogledu svojstva robe kada je to propisano posebnim propisima. Zakonom o šumama i propisima donetim na osnovu ovog zakona, propisano je da propratnice, odnosno otpremnice prate drvo u prometu i utvrđeni su uslovi i način žigosanja posečenog drveta. Prema tome, ako je trgovac registrovano poljoprivredno gazdinstvo koje prodaje ogrevno drvo, a isto je poseklo iz svoje šume, dužno je da poseduje isprave propisane Zakonom o šumama. Za bliže objašnjenje pratećih isprava iz ove oblasti, možete da se obratite Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede koje je nadležno za nadzor nad sprovođenjem Zakona o šumama.
Ogrevno drvo može da se prodaje u jedinici mere m3(kubni metar), ili prm (prostorni metar), uz napomenu da su to dve različite merne jedinice i da se u jednom prostornom metru, u proseku nalazi 0,69 kubnih metara drva. Sa aspekta Zakona o zaštiti potrošača, neophodno je da trgovac obavesti potrošača o jediničnoj ceni, to jest o ceni po jedinici mere i da se pridržava cene koju je ponudio. Prema tome, trgovac može da nudi ogrevno drvo u kubnim metrima i u prostornim metrima il inekoj drugoj meri (na primer, upakovano u džak), samo je bitno da pre zaključenja ugovora potrošače obavesti o kojoj se meri radi (obeležje robe) i o prodajnoj ceni. Takođe, trgovac je dužan da potrošača unapred obavesti o svim troškovima koje mu se mogu staviti na teret, na primer troškovima transporta i istovara, kako bi potrošač mogao da donese ekonomsku odluku, to jest da li, na koji način i pod kojim uslovima da kupi proizvod. Ukazujemo da je trgovac dužan da isporuči robu u ugovorenoj količini i kvalitetu, te da za kupljenu robu izda račun.
Na kraju, ukazujemo da je saglasno odredbama Zakona o trgovini, formiranje cena na tržištu slobodno, osim za robu/usluge za koje je zakonom utvrđen drugačiji način obrazovanja cena. Vlada se u uslovima slobodnog formiranja cena na tržištu stara da putem mera ekonomske politike obezbedi stabilnost tržišta i cena. Za sada, a u vezi sa ogrevnim drvetom, Vlada Republike Srbije nije ograničila cenu, ali je donela Odluku o privremenoj zabrani izvoza određenih drvnih sortimenata od bitne važnosti za Republiku Srbiju 05 broj 335-6260/2022, od 4. avgusta 2022. godine, objavljenu u „Službenom glasniku RS“, br. 87/2022 i 99/2022 i primenjuje se do 1. novembra 2022. godine, kojom je uvedena privremena zabrana izvoza određenih drvnih sortimenata za potrebe proizvodnje čvrstih goriva na bazi biomase na domaćem tržištu, u cilju sprečavanja kritične nestašice ovih proizvoda, odnosno ublažavanja posledica nestašice nastale usled povećanog izvoza i potrebe stanovništva za povećanim snabdevanjem prouzrokovanim krizom na svetskom tržištu energenata.
Nadamo se da smo Vam ovim dopisom razjasnili nedoumice koje ste imali u pogledu prometa ogrevnog drveta.
S poštovanjem,
Mirjana Damjanović, načelnik Odeljenje za kontrolu prometa, sprečavanje nelojalne konkurencije izaštitu potrošača
Sektor tržišne inspekcije, Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija“.
M. Ivanović jugmedia.rs