Klubovi će morati da dostave policiji ime, prezime i JMBG svakog navijača

admin
novembar 9, 2018

0 komentara

8 min čitanja
4

U Skupštini Srbije danas je usvojeno više zakona iz oblasti unutrašnjih poslova, među kojima su izmene i dopune Zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja zakon na sportskim priredbama kojim se omogućava policiji i pravosudnim organima da uspešnije suzbiju sve oblike nasilja.

Novina je da će klubovi ubuduće morati da dostave policiji ime, prezime i JMBG svakog navijača koji kupi ulaznicu, dok jedan navijač može da kupi najviše četiri karte. Obaveza organizatora, po novom Zakonu je, da ulaze otvori najkasnije dva sata pre početka pripredbe povećanog rizika, odnosno sat vremena kod ostalih priredbi. Pod nasiljem i nedoličnim ponašanjem na sportskim priredbama smatraće se naročito pokušaj unošenja ili unošenje u sportski objekat ili isticanje obeležja kojima se vređaju nacionalna, rasna, verska ili druga osećanja ili se na drugi način izaziva mržnja ili netrpeljivost koja može da dovede do fizičkog sukoba. Posedovanje pirotehničkih sredstava i predmeta koji mogu da ugroze bezbednost, kao i maskranje lica radi prikrivanja identiteta u nasilja bilo kog oblika, tretiraće se kao i do sada.

Kaznu od milion do dva miliona dinara ubuduće će plaćati sportski savez, društvo ili organizacija koji ne osiguraju bezbedno održavanje utakmice ili ne angažuju redarsku službu, a zatvor od 30 do 60 dana, odnosno novčana kazna od 50.000 do 150.000 dinara, čeka one koji fizički napadnu učesnike utakmice, uništavaju imovinu, unose pirotehnička sredstva, alkohol ili predmete kojima mogu naneti drugima povrede, skrivaju identitet šalovima, pale navijačke rekvizite. Osim toga zabranjena je prodaja i konzumiranje alkohola u sportskim objektima i na daljini od jednog kilometra od terena.

Skupština Srbije usvojila je i Predlog zakona o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama kojim se stvaraju uslovi za efikasnije sprovodenje zaštite od elementarnih i drugih nepogoda, što će, kako se očekuje, doprineti povećanju stepena bezbednosti građana. Kao ključno obeležje zakona, kako je tokom rasprave objasnio ministar Nebojša Stefanović je stavljanje preventive u prvi plan, a pažljivo su razrađena i planska dokumenta u oblasti smanjenja rizika od katastrofa. Zanimljivo je da je novim zakonskim rešenjima data mogućnost, u slučaju neblagovremenog reagovanja lokalnih štabova, da ih Republički štab za vanredne situacije raspusti i uspostavi hitne vanredne štabove.

Usvojene su i izmene zakona o detetektivskoj delatnosti i o privatnom obezbeđenju. Izmene zakona o detektivskoj delatnosti, detektivima daje tri nova ovlašćenja – da prikupljaju podatke o kandidatima za zapošljavanje samo uz njihov pisani pristanak, o krivičnim delima koja se gone po privatnoj tužbi i o učiniocima ovih krivičnih dela, kao i o povredama radnih obaveza ili radne discipline. Zakonom je ukinuta obaveza za pravna lica i preduzetnike da policiji podnosi izveštaje o upotrebi sredstava prinude i od sada će se to raditi samo u slučaju zahteva nadležnog državnog organa, dakle, ukoliko postoji povreda tih prava ili kršenje zakona. Jedna novina je i napuštanje koncepta obaveznog pripravničkog staža za detektiva kako bi bio u mogućnosti da nosi legitimaciju, jer je uočeno da najveći broj detektiva prethodno radio u službama koje su poput policije, vojske ili drugim službama koje imaju u potpunosti ispunjene uslove.
Usvojen zakon o privatnom obezbeđenju propisuje dobijanje dve nove licence – licence za samozaštitnu delatnost i licenca za vršenje poslova obezbeđenja transporta i prenosa novca i vrednosnih pošiljki. Predlogom zakona uvodi se mogućnost da se pored službenika obezbeđenja na poslovima održavanja reda na javnim skupovima, sportskim priredbama i drugim okupljanjima angažaju redari i fizička lica, ali tek posle obuke i položenog ispita.

Poslanici su danas usvojili i Zakon o ispitivanju, žigosanju i obeležavanju vatrenog oružja, naprva i municije koji obezbedjuje se da žigovi za oružje i municiju nekada Zavoda za ispitivanje oružja i municije a sada Agencije za ispitivanje, žigosanje i obeleža vanje oružja, naprava i municije ponovno budu međunarodno priznati. Većinom glasova usvojen je i zakon o dobrovoljnom vatrogastvu koji propisuje formiranje dobrovoljnih vatrogasnih društava, čiji su članovi spremni da učestvuju gašenju požara, ali i u vanrednim situacijama kada je potrebna pomoć MUP-u.

MUP-u povećanje plata u 2019.godini
Skupština Srbije usvojila je danas izmene i dopune Zakona o policiji koji predviđa novi koncept karijernog napredovanja i rešava pitanje usaglašavanja plata u MUP-u. Ministar nebojša Stefanovcić tokom rasprave rekao je da će taj sistem početi vrlo brzo da se porimenjuje i da on treba da reši neku vrstu interne nepravednosti i da uspostavci isti nivo plata za obavljanje istih poslova u različitim delovima ministarstva, pre svega za policijske službenike. Ministar je rekao i da se u 2019. godini planira povećanje plate za pripadnike MUP-a.On je rekao da plata nikome neće biti smanjena, a da će pojedinima, zbog usaglašavanja, stepen uvećanja u narednim godinama biti manji u odnosu na one čija je plata vrednovana kao viša, a primaju nižu platu.

M.R.M   Danas

 

Poslednje