Напредњак Жарко Мићин, који је крајем фебруара предложен за новог градоначелника Новог Сада, изабран је на данашњој седници Скупштине Новог Сада за првог човека тог града, након што је полиција спречила опозиционе одборнике да уђу у зграду. Испред Скупштине Новог Сада цело пре подне је хаос, присутан је велики број полицајаца и грађана. Међу њима је дошло до гурања, грађани су полицију гађали јајима и чашама јогурта, а полиција им је враћала. Једна девојка је повређена када је погођена фарбом у очи.
Мићин је предложен за градоначелника након што је бивши Милан Ђурић поднео оставку под притиском јавности, због пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, када је погинуло 15, а двоје тешко повређено.
Опозициони одборници се противе избору Мићина, јер кажу да не може да буде градоначелник човек који је наређивао батинашима да туку грађане. Такође сматрају да је данашња седница Скупштине била нелегална, јер је два пута противуставно била одложена.
Жарко Мићин је дугогодишњи блиски сарадник Милоша Вучевића и једна од особа коју је бивши градоначелник „повукао“ са собом у Београд након што је постао министар одбране. Мићин се и раније спомињао као потенцијални „кандидат из сенке“ за градоначелника, управо због своје блискости са формално првим човеком напредњака, писао је својевремно 021.
Поред Мићина, као кандидати за градоначелника помињани су и Биљана Пантић Пиља и докторка Весна Туркулов.
021 је писао да је чињеница да су сви они лојални Милошу Вучевићу, јер су претходно скрајнути они који су били наклоњени Игору Мировићу, другој струји унутар СНС.
Сукоб Вучевића и Мировића завршио се тако што се са политичке сцене повукао Мировић, након што га, још као важећег премијера, није било на листи за последње покрајинске изборе.
Све Мићинове функције
Мићин је обављао више функција од доласка напредњака на власт. Био је директор Спенса, извршни директор у Заводу за изградњу града, а исту функцију је обављао и у ЈП Урбанизам. Такође, Мићин је био и народни посланик.
Према последњем извештају који је поднео Агенцији за спречавање корупције 2023. године, Мићин је као шеф кабинета потпредседника Владе добијао 117.000 динара месечно. У Министарству одбране као члан комисије за унапређење здравствене заштите примао је око 30 хиљада месечно, док је као председник Управног одбора Југоимпорта, примао скоро 90.000 динара.
Што се тиче некретнина – има их. Пријавио је половину власничког удела над два стана, гаражно место, оставу, две њиве, а сам је власник још две гараже. Све је стечено куповином. Мићин је Агенцији навео и да има депозите у банкама и другим финансијским организацијама у земљи и иностранству.
Рођен је у Новом Саду 1982 године. По завршетку средњошколског образовања, дипломирао је на Правном факултету и положио правосудни испит. Такође је завршио високе студије безбедности.
Своју професионалну каријеру започео је као адвокатски приправник у адвокатској канцеларији Бајић, а затим је радио као руководилац правне службе и директор у једној приватној компанији.
У наставку каријере, био је председник Надзорног одбора хотела Праг у Београду, као и члан Надзорног одбора Завода за судска вештачења АД. Радну каријеру наставио је у јавном сектору где је обављао функције извршног директора ЈП „Завод за изградњу Града“, генералног директора ЈП „Спортски и пословни центар Војводина“, као и извршног директора ЈП „Урбанизам“ Завода за урбанизам Нови Сад.[2] Такође, био је шеф Кабинета градоначелника Милоша Вучевића и координатор пројекта изградње станова за избегла лица као и као и председник Комисије за избор корисника истих. Поред тога, био је шеф Кабинета потпредседника Владе и министра одбране, као и шеф Кабинета председника Владе Републике Србије.
Мићин је три пута биран за народног посланика у Народној скупштини Републике Србије. У оквиру скупштинских активности, био је члан Одбора за европске интеграције, Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу, као и члан делегације у Парламентарној скупштини Савета Европе.
У периоду од 2018. до 2021. године радио је као адвокат у својој адвокатској канцеларији. Налази се на месту председника Управног одбора Југоимпорта.
Tanjug/ GORDANA JOVIĆ ATLAGIĆ