Vanredna sednica na kojoj se odlučuje o opozivu gradonačelnice Užica, započeta još 3.februara ali i opstruisana od strane vlasti, a nastavljena juče, još nije završena. Posle čitavog dana rasprave i iznošenja argumenata opozicije i tanke odbrane vladajuće strane, do glasanja se nije stiglo pa je sinoć posle 22 časa odlučeno da se sednica ipak prekine i nastavi u ponedeljak.
Jedan za drugim izlazili su odbornici opozicije i za govornicom iznosili sve propuste trenutne vlasti obojene nebrigom pre svega o zdravlju građana ali i o svim drugim sferama života. Nizali su se obećani projekti koji nisu realizovani, nabrajali oni koji jesu a koštali su neuporedivo više od realnog, iza čega se krije čista korupcija za koju još niko ne odgovara, i tako redom. Sve u jednom, stalo je i u slučaj deponije „Duboko“, koja i dalje uništava zdravlje i budžet građana a punila je džepove nestručnih i neodgovornih koji su se drznuli da svoje interese brane i bagerima sa podignutim „kašikama“ na građane koji brane opstanak života u Užicu. Na čelu tih bagera kao i svih „naprednih“ projekata, opozicija vidi i krivi aktuelnu užičku vlast na čelu sa gradonačelnicim Jelenom Raković Radivojević, čiji opoziv i zahteva.
Sa druge strane čula se tanka i mlaka odbrana odbornika vladajuće strane, koja je uglavnom izazivala kontra efekat i pokazala nestručnost, ne poznavanje poslovnika i politički interes. U sali su čitav dan sedeli i direktori javnih preduzeća koji su navodno od Skupštine grada dobili poziv da prisustvuju sednici ali im opozicija, podsećajući ih na poslovnik, to nije dozvolila. Iz tih redova čule su se i najbanalnije psovke, koje je jedan direktor uputio odborniku opozicije koji je upravo govorio o nasiljima koja nad građanima vrši vlast
Kao najpovoljniju opciju, pozivajući je na političku ali i moralnu odgovornost, opozicija je gradonačelnici predlagala i da podnese ostavku, ali ona juče taj predlog nije prihvatila.
Podsetimo, gradonačelnica Užica i poverenica SNS-a, na čelu grada je od avgusta 2020 godine. Na tu političku poziciju stupila je zamenivši dotadašnje mesto direktorke Opšte bolnice Užice gde je radila kao lekar specijalista anestezije. Njene tvrdnje da voli svoj grad i da se zalaže za bolji život Užičana, dovodi u pitanje činjenica da je u vreme Covid pandemije, kada su anesteziolozi imali ozbiljnu ulogu u spašavanju života građana, skinula lekarski mantil i okitila se titulom gradonačelnice.
Javnost joj oštro zamera i nedavno izlaganje za skupštinskom govornicom kojim javno promoviše podele, ne samo političke već i na one koji su kao ona rođeni u Uicu i one koji to nisu, nazivajući ih „došljacima“. Upravo takvih „došljaka“najviše je u njenom političkom okruženju, na pozicijama najbližih saradnika a pogotovo direktora javnih preduzeća i ustanova.
Kao lekaru, ponajviše joj se zamera što je tokom ekološke katastrofe tokom prošlogodišnjeg tronedeljnog majskog požara na deponiji „Duboko“, ignorisala problem zagađenosti vazduha i pogubnog uticaja na zdravlje Užičana, a sve zarad politike i izbora koji su usledili 2.juna. Još joj se, kao lekaru, zamera i to što je dozvolila da se uruši Apotekarska ustanova Užice i prepusti u javno-privatno partnerstvo.
Imajući u vidu slabo i ne baš sigurno uporište među koalicionim partnerima, vlast je odlučila da se 3.februara njeni odbornici ne pojave u skupštinskoj sali jer je glasanje tajno. Opozicija tvrdi da su se političke nagodbe i pojedinačni interesi dešavali u međuvremenu a prava istinu pokazaće i glasanje koje se očekuje u ponedeljak.
Jelena Raković Radivojević Foto:Slavica Panić/Nova.rs