Predsednik Odbora za zaštitu životne sredine, doktor biotehničkih nauka Aleksandar Anđelković istakao je da studija koju je objavio Građevinski fakultet jasno kaže da „ako bi se postavili po obodu Velikog ratnog ostrva reni bunari moglo bi da se eksploatiše oko 800 litara vode u sekundi, ali je voda opterećena zagađenjima iz Dunavskog rukavca“.
„Kvalitet vode se još više pogoršao u odnosu na period kada su rađena istraživanja. Potpuno je iluzorno devastirati Veliko ratno ostrvo da bismo tu pravili neke reni bunare, a imamo kvalitetnu vodu za piće koju crpimo iz reni bunara na Makišu ili Surčinu koji su opet ugroženi. Zato moramo sačuvati Veliko ratno ostrvo“, rekao je Anđelković na konferenciji za novinare.
Predsednica odborničke grupe Narodne stranke u Skupštini Beograda Marina Lipovac Tanasković izjavila je da je borba za Veliko ratno ostrvo politička borba i da ekološki protesti treba da budu politički „jer pokušavamo da menjamo sistem i pokušavamo da menjamo sistem u ovoj državi i na svakom mestu“.
„Borili i smo se i za Makiš i za Košutnjak, a danas se borimo za Veliko ratno ostrvo. Pozivam sve građane da pridruže organizacijama i da se zajedničkim snagama izborimo za čistu i uređenu Srbiju“, poručila je Lipovac Tanasković.