Reorganizacija zdravstvenog sistema Srbije koju predviđa nacrt Masterplana predstavlja pokušaj da se nedostatak kadrova kao i manjak sredstava koji nastaje neadekvatnim raspolaganjem reši tako što će na postojeći kadar prebaciti sveukupnu zdravstvenu delatnost. Ovo nekritičko opterećivanje bi za posledicu imalo dodatni odliv stručnjaka. Činjenica je da je građanima sve teže da pravovremeno dođu do zdravstvene zaštite zbog ogromnih redova i udaljenih termina, ali ključ za rešavanje rupa u sistemu je u iznalaženju rešenja kako povećati broj specijalista, adekvatno ih stimulisati i zadržati u domaćem zdravstvu. O tome nažalost, nema ni reči u ovom dokumentu, koji je proizvod 13 okruglih stolova i 8 radionica.
Plan takođe predviđa pripajanje ili spajanje više zdravstvenih ustanova u jedno pravno lice, poput pripajanja nekih specijalizovanih bolnica određenim KBC. Mreža time postaje manja ali i manje funkcionalna, jer dodatno opterećuje lekare i istovremeno smanjuje kvalitet zdravstvene zaštite.
Prema nacrtu Masterplana, predviđeno je da lekari određenih specijalnosti iz domova zdravlja “migriraju” u bolnice, dežuraju i rade sa ležećim bolesnicima, kao i da u isto vreme pokrivaju domove zdravlja konsultativnim uslugama. Jedno od štetnih rešenja sadržanih u nacrtu Masterplana je predlog ukidanja, odnosno nerezonskog pripajanja studentskih poliklinika u Beogradu, Novom Sadu i Nišu domovima zdravlja, čime bi se na niži nivo spustila briga o zdravlju studenata. Resorni odbor za zdravstvo Narodne stranke smatra da građani Srbije više nemaju vremena za glomazne eksperimente ove vlasti koji ih podjednako mnogo koštaju, kako u ekonomskom tako i u zdravstvenom smislu.
Narodna stranka