Недостојан! Шта је све патријарх Порфирије рекао на састанку с Путином

patrijarh porfirijestudentivladimir putin
Други Пишу
април 23, 2025

0 коментара

18 мин читања
142

На јучерашњем састанку одржаном у Москви, патријарх српски Порфирије изговорио је многе нечувене ствари. У присуству председника Русије Владимира Путина, патријарха Руске православне цркве Кирила, а уз подршку Иринеја Буловића, Порфирије је говорио о „обојеној револуцији“ у Србији и напоменуо да ће то „искушење бити побеђено“.

Транскрипт целог њиховог разговора преносимо у наставку:

В. Путин: Ваша Светости!

Дозволите ми да вас срдачно поздравим у Москви, као и у одајама – овде је посебна атмосфера. Веома смо радосни што вас видимо.

Знам да Српска православна црква даје значајан допринос јачању односа између наших народа, који традиционално негују најтоплије, најближе и најповерљивије савезничке односе.

Дозволите ми да вам честитам празник светлог Васкрсења. То је наш заједнички светли празник.

Већ сам рекао да руско-српски односи увек имају посебан карактер, и у наше дане такође. То је, између осталог, зато што нас повезују чврсти, дубоки, духовни заједнички корени.

Увек смо радосни што вас видимо. Деветог маја очекујемо председника Србије [Александра Вучића] у Москви на свечаностима посвећеним Победи у Великом отаџбинском рату.

Знамо да ситуација на Балкану није једноставна, и знамо за ваше напоре у јачању позиције Србије, укључујући и значај Свесрпског Сабора, који сте одржали.

Увек смо радосни што вас видимо. Добро дошли!

Патријарх Порфирије: Господине председниче, извините, рећи ћу неколико речи – не говорим тако добро руски, али све разумем. Владика Иринеј је такође са мном, који веома добро говори руски језик.

Хвала Вам што сте нас примили, и честитам Вам Васкрс. Христос васкрсе! Надам се да је васкрсење наш пут и стварност, чињеница наше вере. То значи да је победа извесна и да зависи од воље Божје. Ми треба да чинимо оно што је до нас.

Желео бих да Вам се захвалим за све што чините на нивоу вредности. Јер вредносни темељ – без вредности, без идеологије – не идеологије, као што би рекли, психолошки, већ у суштини – немогуће је живети. Од вере све зависи: како верујемо – такав је наш живот, наше речи и тако даље.

Ви знате и сами сте рекли да су у прошлости односи наших цркава увек били односи љубави и сарадње између Руске и Српске цркве. Мислим да је и данас тако… Да ли се тако каже?

Патријарх Кирил: Тако је!

Патријарх Порфирије: Моји претходници – патријарси Српске Цркве – у прошлости су увек били повезани са патријарсима Руске цркве. И мој претходник, Његова Светост патријарх Иринеј, говорио је: нама Србима треба… Како је говорио?

Митрополит Иринеј: Говорио је да наша мала лађа, пловећи по узбурканом мору, увек мора бити везана за велики руски брод.

Патријарх Порфирије: Желео сам да кажем да ми осећамо и верујемо да је то истина. Морам да кажем, да бисте знали, а ви већ знате, али треба поново рећи, да српски народ гледа на руски народ као на један. Понекад може бити да је нада Срба велика, нада која више зависи од Русије, руске политике, него од српске. Можда је то парадокс. Пре две недеље био сам у Јерусалиму и разговарао са патријархом јерусалимским, много смо разговарали. Није знао да ћу бити у Москви. И када смо говорили о православљу глобално, рекао ми је: ми православни имамо један адут. Питао сам: који? Владимир Путин, рекао ми је. Те речи говоре све.

Треба нагласити да смо Вам захвални за све што се тиче ваше подршке и става везаног за Косово и Републику Српску, и наравно, Црну Гору – тамо је наш народ, наша црква. Ви веома добро знате да без ваше подршке и подршке Кине не знам шта би било са Косовом. Био сам тамо за Васкрс, служио сам патријарашку [службу] – то је седиште Српског патријарха. Молимо Вас да останете на том ставу и учините све што је могуће. Јер – независно од политике, независно од људи, од вести које имамо – без Косова, могу рећи, и без Републике Српске, српски народ је без перспективе.

Наравно, имамо веома добре односе са председником, и он вам је послао поздрав и рекао ми је да ће 9. маја бити овде независно од околности у Европи и тако даље.

 

Наш став, што се тиче Косова, Републике Српске и Црне Горе, мислим и осећам да зависи и од става Руске Федерације на глобалном нивоу. Моја жеља и жеља већине у нашој цркви је да у перспективи, ако буде новог геополитичког разграничења, будемо близу у том руском окружењу.

Митрополит Иринеј: У руском свету.

Патријарх Порфирије: Да, у руском свету, у православном свету. О православљу смо разговарали са Његовом Светости патријархом, то је онако, поједностављено. И код нас ових дана имамо револуцију. Како се зове?

Митрополит Иринеј: Обојена.

Патријарх Порфирије: Обојена револуција, Ви то знате. Надам се да ћемо то искушење победити, као што би рекли. Јер знамо и осећамо да центри моћи желе да са Запада разбијају идентитет српског народа и културу.

Хвала Вам, што би рекли, и нека Вам Бог да снаге, мудрости. Наше молитве су увек са Вама, и надам се да Господ помаже.

В. Путин: Ваша Светости, говорили сте о идентитету. Тим се бави црква уопште, а Руска православна црква под вођством Његове Светости патријарха московског и целе Русије. Његова Светост патријарх улаже много напора да би ојачао наше традиционалне вредности, наша духовна начела. И увек, када се састајемо, помињемо и говоримо о нашој браћи по православљу, и то је став Његове Светости. Уверени смо да и у разговорима са Вама о томе стално говори.

Ваша Светости.

Патријарх Кирил: Дубокоуважени Владимире Владимировичу!

Веома сам радостан што је овај састанак одржан и што ће се одржати.

Од свих помесних православних цркава, Српска је најближа Руској цркви – по култури, по језику. Па и ако говоримо о историји: наше земље никада нису ратовале, а ако су ратовале, онда само раме уз раме против неког другог.

И та љубав према Русима, према руском народу, према Руској цркви, она је органски уграђена у културу Србије, српског народа. Зато су за нас то најближи пријатељи, наша браћа – и по духу, и по животној филозофији. То има веома велики значај: и када заједно разговарамо о проблемима, и када се састајемо на међуправославним платформама. Српска црква је нама најближа црква. И то не говорим зато што је овде Патријарх Српски, већ је заиста тако.

А ако узмемо историју, српски народ и Српска црква никада нису издале Русију. Неке словенске земље, нећемо их помињати, под утицајем моћних милитаристичких западних снага мењале су своју оријентацију на неко време, потом су се кајале, али су је мењале. Срби то никада нису чинили. Та љубав према Русији, она је, можда, чак уграђена у гене српског народа.

Све то се веома одражава и на међуцрквене односе. Ми смо увек у једномислију. И када на међуправославним платформама дође до неких дискусија, увек осећамо подршку Српске Цркве.

И онда, наравно, желео бих да кажем да су Срби, наравно, западније од нас, тако је Господ одредио. То је црква која се лицем у лице сусреће са западним светом, од кога је, вероватно, добила и добијала много корисног у научној и културној области.

Али оно што се данас дешава са људским моралом, са моралношћу на Западу – рећи ћу гласно, нема шта да се стидим – то је све демонско.

Патријарх Порфирије: Да.

Патријарх Кирил: Зашто демонско? Зато што је задатак демона да човек изгуби разлику између добра и зла. Нема је. Постоји алтернатива понашања. Црква каже: овако се не сме поступати. И реч Божја каже: овако се не сме поступати. А савремена секуларна култура каже: зашто не, човек је слободан да поступа онако како жели, то је једноставно слобода избора.

Овај приступ уништава моралне основе људског постојања, а за тим могу уследити страшне цивилизацијске катастрофе. Јер ако се уништи ова интегралност људске личности, одатле све потом пропада. Руска православна црква, као што знате, стоји на овим позицијама, ми их бранимо на међународним платформама. Али и ми, наравно, имамо потребу за таквим добрим савезницима.

Од свих помесних православних цркава, не говорим ово зато што је Његова Светост данас овде, већ на основу свог искуства, Српска Црква је она црква која је увек уз нас. А Србија је земља која никада није издала Русију. Нећу помињати друге словенске земље које су под утицајем моћних политичких и војних сила на неко време губиле добре односе са Русијом. Србија је увек остајала уз нас. Зато се веома радујем данашњем састанку.

Људи који су данас овде, за овим столом, и Његова Светост и владика Иринеј, они су заиста духовни вође свог народа. И знам какви су добри односи у њиховим срцима према Русији и лично према Вама. Зато је за мене данас емотивно веома узбудљив догађај, заиста надахњујући – то што смо се сви срели. Али надам се да ће за тим уследити неке добре последице у развоју односа Руске цркве са Српском и Србије са Русијом.

В. Путин: Ваша Светости, поменули сте шта се дешава западније од нас. Сви добро знамо, сви смо видели, били смо сведоци вашег састанка са Папом римским, који нас је у ове васкршње дане напустио. То, чини ми се, такође говори да и на Западу још увек постоје људи, постоје снаге, и духовне снаге, које теже обнови односа и оживљавању духовних начела.

Патријарх Кирил: Потпуно тачно.

В. Путин: Западна култура – шта год ко говорио – заснована је на хришћанским начелима.

Патријарх Кирил: Веома сте исправно подсетили на покојног папу. Био је човек прилично чврстих ставова и убеђења, упркос томе што је на њега вршен веома велики притисак – између осталог, у погледу хлађења односа са Руском црквом.

Већ је у другом свету, па могу слободно, без тражења његовог допуштења, да га цитирам. Када су га веома снажно притиснули, извините на грубој речи, рекао је само кратку реченицу: не свађајте ме са Кирилом. Окренуо се и отишао. А утицали су на њега његови најближи сарадници: да треба променити курс, да не сме – то је, тако рећи, повезано са руском политиком.

Та фраза – „не свађајте ме са Кирилом“ – била ми је стално у памћењу и свести док је био жив. Односи су били добри. Сада га је Господ позвао у други свет, али сећања на њега су најбоља и у погледу односа према Русији и према Руској Цркви.

В. Путин: И код мене исто. Са њим сам се више пута састајао. Он је потпуно очигледно – могу то да тврдим – имао добар однос према Русији. Имајући у виду и његово латиноамеричко порекло и расположење међу огромном већином грађана латиноамеричких земаља, он је сигурно то осећао и градио односе са Русијом у најпријатељскијем кључу.

Vladika Irinej Bulović, patrijarh Porfirije, patrijarh Kiril i Vladimir Putin Foto:BETAPHOTO/Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Photo via AP

Нова.рс

Последње