Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da je nacionalizacija NIS-a poslednja stvar koju će uraditi, iako su mu, kako tvrdi, Amerikanci to tražili.
„Amerikanci su nam rekli potpišete, nećemo vam uvesti sankcije, samo potpišite nacionalizaciju. Ja nisam mogao da dam reč, to je poslednja stvar na koju ćemo da uradimo. Ne otimamo tuđu imovinu. Srbija se ponosi pravnim poretkom“, rekao je Vučić danas u telefonskom uključenju za televiziju Informer.
„Problem je kada rafinerija u Pančevu prestane da radi“
Dodao je da „naš problem nastaje kada rafinerija u Pančevu prestane da radi“.
„Imamo dizel koji se troši danas. Naš problem nastaje kada rafinerija u Pančevu prestane da radi. Tu nastaje problem i sa ljudima koji tu rade i sa preradom nafte…Kada rafinerija prestane da radi potrebno je više nedelja da se ona ponovo pokrene. A kada se prekine ispumpavanje domaće nafte, nakon toga su potrebni meseci da se to ponovo pokrene. Dakle, nama se rađa bezbroj problema…“, rekao je Vučić.
Na pitanje kakve su ideje koje će u ponedeljak predočiti Rusiji, Vučić je rekao da će „prvo sačekati da vidi šta oni imaju da ponude jer oni treba da pregovaraju sa Amerikancima“.
„Izneću nekoliko ideja u ponedeljak (na sastanku sa predsednikom Upravnog odbora „Gaspromnjefta“ Aleksandrom Djukovom prim. aut.). Da li će Rusi prihvatiti? Nisam siguran“, rekao je.
„Razočaravajuće vesti iz Rusije“
Predsednik Srbije rekao je i da je Rusija ponudila Srbiji ugovor za snabdevanje gasom do Nove godine, navodeći da je to razočaravajuća vest, jer je Srbija, kako kaže, očekivala sklapanje dugoročnog ugovora još u maju ove godine.
„Stiže druga vest iz Moskve ili Peterburga (sedište Gasproma), kako god hoćete, da su nam ponudili ugovor za gas do Nove godine. Ja sam rekao da je to za nas veoma razočaravajuća vest, zato što je trebalo da zaključimo do maja dugoročni ugovor na tri godine. Bili smo više nego fer i pouzdan partner u svakom smislu, i da ne govorimo o tome da je Srbija odustajala od arbitraža i od mnogo drugih stvari da bi se sačuvalo prijateljstvo i partnerski odnosi“, rekao jee.
„Nemam rešenje za NIS“
Vučić je rekao da nema rešenje za NIS i da „nije sramota nemati rešenje kada imate se politički slonovi tuku na svetkosm nivou, a mi smo dole, negde u travi“.
„Imam li rešenje za NIS? Pa ne mogu da ga imam kada Rusi ne žele ništa. Ameriknaci ne žele ništa. Amerikanci hoće da isteraju svoje, Rusi hoće da isteraju svoje“, rekao je Vučić i dodao „da nije čudotvorac“.
Aleksandar Vučić Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs