U toku je javni uvid u urbanistički projekat kojim je planirano rušenje Stare pošte u Savskoj ulici. Investitor urbanističkog projekta je Grad Beograd, a finansijer je firma Beograd na vodi d.o.o. Pošto je parcela na kojoj se nalazi zgrada Stare pošte u javnoj svojini, a zgrada pošte je u državnoj svojini, kao i u slučaju Beogradskog sajma rušenje pošte na inicijativu Beograda na vodi je protivzakonito.
Urbanistički projekat je izradila firma Mašinoprojekt Kopring a.d. Ova firma je uradila urbanistički projekt za kule Beograda na vodi, idejno rešenje za K-District protivzakonito izgrađen na zaštićenoj parceli spomenika kulture Kalemegdana, kao i idejno rešenje za Skyline. Građani mogu da podnesu primedbe na urbanistički projekat do 16. novembra a dokumentacija se od 2. novembra može preuzeti na sajtu Grada Beograda – Gradski oglasi, konkursi i tenderi.
Zgrada stare pošte u Savskoj pripada prostornoj kulturno-istorijskoj celini Savamala za koju je u toku izrada predloga odluke za proglašenje kulturnog dobra. Ovo objašnjava zašto se finansijeru Beogradu na vodi d.o.o. ovoliko žuri da poruši zgradu pošte pre nego što bude proglašena za spomenik kulture. Kulturno-istorijska celina Savamala je bila pod prethodnom zaštitom u trenutku kada su porušeni objekti u Hercegovačkoj pa istu taktiku možemo da očekujemo i u slučaju Stare pošte.
U tekstu urbanističkog projekta je navedeno: „Ovim idejnim rešenjem, predviđeno je uklanjanje postojećeg objekta i izgradnja novog sa idejom da se izvrši potpuna oblikovna rekonstrukcija prema izvornom projektu arhitekte Momira Korunovića.” Rušenje Stare pošte nije njena rekonstrukcija već uništenje kulturnog dobra. Finansijer Beograd na vodi d.o.o. ne može da napravi bolju, lepšu i stariju poštu.
Urbanističkim projektom je predviđena svega 1/5 ukupne površine novog objekta za kulturne sadržaje, a veći deo je predviđen za komercijalne sadržaje. Planovima višeg reda koji u urbanističkom projektu nisu navedeni kao planski osnov je predviđena namena za objekte i komplekse javnih službi za ovo područje, a ne za komercijalne sadržaje. Takođe je predviđeno sprovođenje u skladu sa važećim planom detaljne regulacije koji ne postoji pa je i u ovom slučaju došlo do zloupotrebe urbanističkog projekta. Pod kulturnim sadržajima se podrazumeva izložbeni prostor bez pozorišne bine. Iz ovoga je jasno da ukoliko se Pozorište Boško Buha trajno iseli sa Trga republike neće biti uslova za njegovo preseljenje u zgradu Stare pošte u Savskoj kako je prethodno najavljeno.
Pored Stare pošte je ugrožen i park kod spomenika kulture Hotela Bristol jer je ovde planirana izgradnja garaže za potrebe Kulturnog centra na mestu Stare pošte. Planovima višeg reda je za ovaj park predviđeno da bude zelena površina. Ova namena se neće zadržati ukoliko se ovde napravi garaža sa planiranih 208 parking mesta. U urbanističkom projektu je navedeno da je na ovom području planiran i podzemni tunel linije 1 Beogradskog metroa koji će voditi do metro stanice Savski trg. Ukoliko metro stanica Savski trg bude napravljena na planiranoj lokaciji biće ugrožen spomenik kulture Železnička stanica na Savskom trgu jer planirana metro stanica zalazi u zaštićenu parcelu spomenika kulture. Ugrožen je i Park Luke Ćelovića jer je planirana izgradnja evakuaciono-ventilacionog šahta za potrebe metro stanice Savski trg. Područje koje je obuhvaćeno šahtom zauzima skoro polovinu parka.
Smatramo da je sramno da aktuelna uprava Grada Beograda služi kao paravan Beogradu na vodi d.o.o. za uništavanje naših kulturnih dobara. Zahtevamo da se ovaj protivzakoniti urbanistički projekat odbaci, a građane pozivamo da u što većem broju podnesu primedbe kako bismo sprečili rušenje Stare pošte.