Počeo je javni uvid u plan detaljne regulacije kojim će biti omogućeno rušenje Hotela Jugoslavija i izgradnja novog stambeno-poslovnog kompleksa koji se sastoji od dve kule od 155 metara sa bazom objekta visine 20 metara i jednog objekta visine 48 metara umesto Hotela Jugoslavija. Ovo se nedvosmisleno vidi iz grafičkog dela plana kao i tekstualnog dela studijske analize u kojoj je eksplicitno navedeno da je planirano rušenje Hotela Jugoslavija.
Novoplanirani stambeno-poslovni objekat će imati 240.000 kvadrata, 500 stanova, luksuzni hotel sa 200 soba i kazinom kao glavnim pratećim sadržajem. Hotel Jugoslavija ima 400 soba pa će ovim planirani kapacitet novog hotela biti duplo manji. Millenium Team je u martu ove godine kupio Hotel Jugoslavija za 27 miliona evra. Izradu novog plana detaljne regulacije finansira ćerka kompanija Millennium Team-a PD MV Investment doo. Za razliku od važećeg plana detaljne regulacije kojim je predviđena rekonstrukcija Hotela Jugoslavija, novi plan detaljne regulacije predviđa njegovo rušenje.
U novom planu detaljne regulacije je premašena maksimalna dozvoljena visina objekta propisana planom višeg reda – Planom generalne regulacije Beograda sa kojim je ovaj plan detaljne regulacije u potpunoj koliziji. Planom generalne regulacije Beograda je za područje na kojem se nalazi Hotel Jugoslavija planirana namena za komercijalne sadržaje, a ne za stambeno-poslovni kompleks. Za stambeno-poslovne objekte je maksimalana dozvoljena visina objekta 48 metara, a ne 155 metara kako je predviđeno novim planom detaljne regulacije.
Takođe su fingirane zelene i slobodne površine kako bi bili ispunjeni parametri koji su propisani Planom generalne regulacije Beograda. Minimalni procenat zelenih i slobodnih površina na parceli na kojoj je planiran stambeno-poslovni objekat je 40% dok je novim planom detaljne regulacije predviđeno manje od 10% zelenih površina. Do potrebnog procenta slobodnih i zelenih površina se došlo tako što su uračunati postojeća zelena površina Keja oslobođenja sa planiranom namenom zelene površine u priobalju Dunava i deo Dunava sa planiranom namenom vodne površine.
Za zadovoljavanje potreba novih 1150 stanovnika i 1600 zaposlenih novim planom je predviđena izgradnja vrtića za 80 dece u objektu stambene namene što ni približno neće biti dovoljno. Umesto da se obezbedi vrtić potrebnog kapaciteta sa dvorištem u kojem deca mogu da se igraju, planirano je da stanari koriste 5 postojećih predškolskih ustanova koje se nalaze u neposrednoj blizini Hotela Jugoslavija.
Na zelenoj površini koja zauzima manje od 10% površine na kojoj je planiran novi stambeno-poslovni objekat se planira izgradnja merno-regulacione gasne stanice sa zaštitnim pojasom što će dodatno smanjiti zelene površine koje su ovim planom predviđene u tragovima. Planira se i izmeštanje postojećeg kanalizacionog kolektora bez prethodno urađene projektne dokumentacije za njegovo izmeštanje kako je JKP Beogradski vodovod i kanalizacija zahtevao. Bez projektne dokumentacije izmeštanje kolektora neće biti moguće, a kako je izrada dokumentacije predviđena nakon usvajanja plana postoji velika verovatnoća da će postojeća već preopterećena kanalizaciona infrastruktura biti ugrožena.
Zato apelujemo na građane da u što većem broju do 20. maja podnesu primedbe na ovaj štetni plan i da spreče rušenje našeg kulturnog dobra Hotela Jugoslavija.