Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je danas novoizgrađeni stadion u Loznici, na kom se danas igra prva zvanična utakmica između FK Loznica i FK Vrelo, u okviru 14. kola Srpske lige Zapad.
Izgradnja stadiona u Loznici počela je u aprilu 2021. godine, i prvobitno je bilo planirano da stadion bude otvoren u februaru.
Lopta se ipak, sve do danas, nije zakotrljala na ovom sportskom borilištu, pre svega zbog problema sa travom. Naime, stadion u Loznici ima savremenu, hiridnu podlogu, odnosno, mešavinu veštačke i prirodne trave.
Navodno je bakterija, posle poplava koje su ove godine zahvatile Loznicu, naškodila prirodnoj travi i ona se nije primila, što je danas, prilikom obilaska stadiona, rekao i Vučić.
„Imalo smo problema sa travom, to je neka hibridna trava koju morate da čekate, taj deo koji je prirodni nije se primoo kako treba. Građevinski radovi bili svi gotovi“, kazao je on, odgovarajući na pitanje novinarke N1 o probijanju rokova izgradnje.
Portal „Sport Loznica“ pisao je tada, međutim, da bakterije i poplave nisu jedine odgovorne, već da su se prilikom izrade podloge koristili materijali manjeg kvaliteta od predviđenog, pre svega pesak.
No, problema nije bilo samo na terenu. Voda je prilikom poplava prodrla i u pojedine prostorije na stadionu.
„Bila je neka voda, ali su to rešili. Bila je poplava ovde, da li Jadar? Bolnički potok, eto još gore“, kazao je danas Vučić.
Tokom današnjeg obilaska stadiona odbačene su, međutim, informacije koje su se poajvile u medijima da pojedini delovi stadiona nisu bili izgrađeni po propisanim standardima.
„UEFA dođe i onda vam kaže morate da dogradigte nešto oko toaleta, morate da obzbedite boks za gostujuće navijače, i sad su nam sva tri nova stadiona (Loznica, Leskovac i Zaječar) po najvišim UEFA standardima izgrađeni“, uverava Vučić.
Pokrivene tribine na dva nivoa, reflektori i grejači ispod terena
A, kako to izleda stadion u Loznici, izgrađen „po najvišim UEFA standardima“? Reč je o objektu koji ima pokrivene tribine na dva nivoa, sa ukupno 8.500 sedišta. Na Zapadnoj tribini se nalazi i VIP loža sa 100 fotelja.
Teren, kako što je već, pomenuto ima hibridnu podlogu sa grejačima što omogućava da se fudbal neometano igra i kad su sneg i niske temperature. Po četvrtoj kategoriji UEFA standarda, minimalni prostora između tribina po dužini iznosi 105, a po širini 68 metara.
U okviru objekta nalaze se svlačionice, administrativni deo, sobe sa pogledom za novinare, svlačionice, toaleti i tuševi.
Oko čitavog stadiona je formiran pristupni plato sa koga se stupa na tribine. Pristrup platou, odnosno samom stadionu je omogućen sa tri strane i to formiranjem dva stepeništa za gledaoce, dva stepeništa za VIP posetioce i platformi za invalide sa zapadne strane, jednog stepeništa sa severne strane i jednog sa južne strane.
Stadion je opremljen savremenim LED refklektorima i ima dva LED semafora.
Uz južnu tribinu novog stadiona izgrađen je pomoćni teren, na mestu nekadašnjeg stadiona „Lagator“.
Vrednost radova tri miliona evra
Izgradnja novog stadiona koštala je 3,5 milijardi dinara, odnosno 30 miliona evra, a prema rečima ministra za javna ulaganja Marka Blagojevića, budžet nije prekoračen.
Podsetimo, Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima dodelila je ugovor o projektovanju i izgradnji novog stadiona u Loznici, krajem 2020. godine, grupi ponuđača koja je jedina dostavila ponudu na tenderu.
Tu grupu činili su Termomont doo Beograd, Teming Electrotechnology doo Niš, MPP Jedinstvo ad Sevojno, Geourb group doo Beograd, Saša Milosavljević PR Centar za preventivni inženjering, projektovanje, edukaciju i savetovanje BP Consulting Kruševac, Tron Tex doo Novi Sad, CEP doo Beograd i Dim trade Beograd.
Projekat novog stadiona potpisuje Pro-ing iz Novog Sada.
Gde su stadioni za Superligaše?
Odluka o izgradnji stadiona u Loznici, ali i Leskovcu i Zaječaru, naišla je na kritike dela javnosti još pre početka izgradnje, jer je reč o gradovima čiji se fudbalski klubovi ne takmiče u Superligi Srbije.
Vučić je, prilikom današnjeg obilaska stadiona u Loznici, najavio da će uskoro početi izgradnja stadiona i u velikim gradovima, u kojima igraju superligaši – Kragujevcu i Nišu.
Izbor izvođača za izgradnju novog stadiona „Čika Dača“ u Kragujevcu je u toku, i trebalo bi da bude okončan do kraja januara, a kako je ranije najavljeno, vrednost radova je oko 75 miliona evra.
Kada će početi rekonstrukcija stadiona „Čair“ u Nišu, još nije poznato, ali bi, prema Vučićevim rečima, taj poduhvat trebalo da košta oko 80 miliona evra.
Vučić je rekao da će onda ostati i da Partizan i Crvena zvezda srede svoje stadiona, i da koliko mu je poznato, crveno-beli već rade nešto po tom pitanju.
Tanjug/Tara Radovanović
B. N., Žana Bulajić N1