Povodom tekstova „Zašto je važno sejati deklarisano seme“ i „Za efikasno odvodnjavanje 60 miliona evra“, objavljenih u Politici 4. novembra, Resorni odbor za poljoprivredu i Gradsko odbor Srbija centra Novi Sad, ističu da je sistematskim uništavanjem naših Instituta, NS za ratarstvo i povrtarstvo i ZP instituta, Srbija prestala da bude proizvođač semenske robe i apsolutni uvoznik.
Time smo dovedeni u poziciju da zavisimo od multinacionalnih kompanija, koje putem Zakona o subvencijama u poljoprivredi i ruralnom zakona, polako ali sigurno na naše tržište plasiraju robu na GMO bazi semena. To otvara vrata trovanju našeg stanovništva i njegovim nestankom sa ovog područja. Javnost bi trebalo da bude upoznata i sa činjenicom da je aktuelna ministarka za nauku Jelena Begović u specifičnim odnosima sa vlasnikom Biosens instituta, kojem država poklanja milione evra da priča o inovacijama u sektoru nauka u poljoprivredi, a istovremeno lobira da strane semenarske kuće uđu u Srbiju i prodaju seme neproverenog kvaliteta.
Nedopustivo je i uzimanje kredita za navodnjavanje i odvodnjavanje u visini od 60 miliona evra od Republike Francuske. Srbiji odvodnjavanje ne treba, već navodnjavanje, s obzirom da navodnjavamo samo 1,7 posto ukupnih površina, što je daleko manje od proseka EU. Kanal DTD, koji ima 900 km, od kojih je 600 km plovnog puta, potpuno je zapostavljen. Kanal je predviđen za navodnjavanje, odvodnjavanje i transport 7 miliona tona robe. Kada bi se to podelilo sa 25 tona robe koliko nosi jedan kamion, došli bi do računice koliko je to kamiona manje na putevima, uz smanjenje troškova i zagađenja okoline.
Srbija centar javno poziva ministra poljoprivrede da se prestane sa urušavanjem rada naših instituta za seme, kako bi Srbija opet bila među vodećim proizvođačima semenske robe.