OKRŠAJ DAČIĆA I AMBASADE SAD Ispisao je „Kosovo je Srbija“ na novčanici od 100 dolara i sada PRŠTE KRITIKE

Izazov ispisivanja reči "Kosovo je Srbija" na novčanicama, za samo nekoliko dana je "eskaliralo" - veliki broj ih je pušten u etar, a u celu priču uključili su srpski političari na čelu sa ministrom spoljnih poslova Ivicom Dačićem koji je ovu poruku ispisao na novčanici od 100 dolara. Ova akcija je, međutim, izazvala i oštru rekaciju Ambasade SAD u Srbiji koji je ministru poručila da "razmisli o svojim postupcima".

admin
jun 7, 2019

0 komentara

7 min čitanja
1

– Umesto što uništava novčanicu sa likom velikog američkog naučnika i državnika Bendžamina Frenklina, ministar Dačić bi možda mogao da razmisli o njegovoj izjavi: „Budi u ratu sa svojim porocima, u miru sa svojim susedima“ – navodi se u odgovoru Ambasade Sjedinjenih Američkih država u Beogradu za RSE.

Stavovi prema ovom novom izazovu, rođenom na društvenim mrežama, koji je eskalirao uključivanjem Dačića – su različiti. Činjenica da tviterom kruži veliki broj novčanica na kojima je ispasano „Kosovo je Srbija“ govori da su mnogi podržali akciju, ali, sa druge strane, nije mali broj kritizera.

Suština kritike sadržana je u tome da akcija sa novčanicama deluje previše banalno i da je u odnosu na slične akcije Albanaca sa Kosova – ameterska. Primer je akcija „strejt from d vuds“ (straight from the woods) koju su kosovski Albanci iskoristili nakon izjave premijerke Srbije Ane Brnabić da je razgovor sa kosovskim liderima, koji su redom bili visokopozicionirani u terorističkoj OVK, praktično razgovor sa ljudima koji su „izašli pravo iz šume“. Od te izjave kosovski Albanci napravili su na mrežama promociju za uspešne i viđene pojedince iz njihovog društv, koja je imala veliki odjek, pogotovo nakon što su se u nju uključile strane diplomate, prevashodno iz zemalja sponzora kosovske nezavisnosti.

Mnogi su mišljenja da bi slične akcije koje treba da posluže za promociji političkih ciljeva, ideja i planova naše zemlje treba da budu sadržajnije, modernije i efektnije, da pokrenu najrazličitije delove društva, pa i strani faktor, a ne samo da donesu neku novu packu. Pogotovo, kada se u nju uključuju visoki državni funkcioneri.

Dačić je, naime, kada je akcija pokrenuta na novčanici od 100 dolara napisao „Kosovo je Srbija“, na ćirilici i sa svojim potpisom.

Tada je za „Blic“ objasnio da su ga organizatori pozvali da se priključi izazovu koji se vodi na društvenim mrežama. Objasnio je i da nije imao strani novac, pa su mu oni koji su ga i zamolili za učešće, dali 100 dolara da na njima napiše poruku. On je još tada istakao da iako je za pisanje koristio dolare, ova akcija nema veze sa SAD.

– Reči „Kosovo je Srbija“ napisao bi na svakoj novčanici zemlje koja tvrdi suprotno. To je naša državna politika, to stalno i govorim, pa što ne bih i napisao – naveo je Dačić za „Blic“.

Nakon šo je izazov pokrenut, postavilo se i pitanje kažnjivosti pisanja na novčanicama, pre svega na američkim dolarima. Kako piše RSE, uništavanje valute je prema zakonu SAD prekršaj za koji je zaprećena novčana kazna ili zatvor do šest meseci, ali u slučaju da se to radi „sa namerom da se papiri od vrednosti učine nepodobnim za korišćenje“.

U prevodu, američki propisi ne zabranjuju ispisivanje poruka po novčanicama, osim ako novčanica nije uništena toliko da se ne može ponovo upotrebiti.

U Srbiji, pisanje po novčanicama takođe nije prekršaj, ali se tako oštećene novčanice smatraju nepodobnim za opticaj.

Usledila je i pomenuta packa američke ambasade, ali i Dačićev odgovor:

I on se, kao i Ambasada SAD, pozvao na Bendžamina Frenklina. Pojasnio je da porukom „Kosovo je Srbija“ nije uništio novčanicu, niti imao nameru da vređa Frenklina čiji se lik na njoj nalazi, već da je „postupio u skladu sa suštinskom idejom tog američkog državnika, koji je imao i mudru poruku da onaj ko ima strpljenja može imati šta hoće“.

– Srbija će se uvek boriti protiv svake poročne i lažne narko države i uvek ćemo težiti miru sa svim susedima. Srbija samo nikad neće tretirati sopstvenu zemlju kao susednu kao što to neće činiti ni Amerika. I kao sto to ne bi činio ni Bendžamin Frenklin. Ono što sam učinio je poštovanje univerzalnog principa svih priznatih država, pa i SAD i Srbije – odgovorio je Dačić.

I. V.  Blic

Poslednje
Pretplati se na našu mejl listu

Prijavite se na našu mailing listu i budite uvek informisani!

Poslednje