Albanski mediji i analitičari s Kosova tvrde da je za teroristički napad pripadnika OVK kriva Srbija i Rusija, a sve u pokušaju da speru krv sa ruku svojih terorista
OVO JE ZAISTA BRUKA! Albanski mediji i analitičari pokušavaju sa terorista OVK da speru ljagu i da za krvave terorističke napade u Makedoniji u kojima su Albanci brutalno ubijali policajce, okrive Srbiju, pa čak i Rusiju!
Strasti u Makedoniji nakon jučerašnjih krvavih sukoba se smiriju, ali se miris baruta još uvek oseća. Konačni bilans poginulih se još uvek ne zna, ali poznato je da je u dvodnevnim sukobima “terorističke grupe” i makedonske policije i vojske poginulo osam policajaca, a 30 je ranjeno. Tridesetak terorista se predalo policiji. Terorističku grupu, kakao je Telegraf.rs već pisao predvodili su: ozloglašeni Muhamed Krasnići tzv. komandant Mališeva, Mirsad Ndrecaj tzv. komandant Nato, Sami Ukšini tzv. komandant Sokoli, Beg Rizaj alijas komandant Begu i Dene Šehu alijas Juniku.
Deo privedenih je od ranije poznat policiji, a na mestu gde su savladani i uhapšeni, pronađen je arsenal oružja.
Sukobi u Makedoniji su napravili totalnu konfuziju u regionu centralnog i zapadnog Balkana, a špekulacije i osude ko je kriv i zašto je došlo do sukoba se nižu jedna za drugom.
Ipak, verzija koja nas najviše zanima, a ne možemo reći da smo iznenađeni, već da je to nekako poslednjih decenija postalo nažalost “prirodno” je da je i Srbija umešana u ovaj sukob!
Naime, Florian Ćehaja, direktor kosovskog Centra za bezbednosne studije, rekao je da ne treba isključiti mogućnost da su “Rusija i Srbija umešani u ovu situaciju”.
Ćehaja takođe kritikuje i pristup zvanične Tirane i Prištine u toku ovih događaja, ali i ne krije skepsu da OVK (Oslobodilačka vojska Kosova) ponovo može da bude aktivirana u Makedoniji.
– Govor mržnje i ekstremističke akcije moraju biti zamenjeni poštovanjem osnovnih ljudskih prava, demokratije i vladavine prava. Međuetnički suživot predviđen Ohridskim sporazumom je od ključnog značaja za demokratsku stabilnost i put Makedonije ka evroatlantskim integracijama – bila je reakcija je albanskog ministarstva spoljnih poslova.
Istovremeno je i Kosovsko ministarstvo inostranih poslova osudilo pokušaj destabilizacije Makedonije i apelovalo na uzdržanost od nasilja u toj zemlji.
Nemiri u Makedoniji došli su u veoma teškom trenutku za ovu državu. Naime, analitičari su još početkom aprila upozoravali da EU i Brisel moraju da nađu mehanizme i preduznu određene mere kako bi sprečile eventualne međuetničke sukobe i izvukle Makedoniju iz parlamentarne krize.
Istovremeno, sve se više u javnosti pominje tzv, ideja Velike Albanije, što je još jedan od faktora koji utiče na nestabilnost u regionu.
Takođe, govori se da su ovi nemiri izazavani od strane SAD i da bi Rusi odustali od izgradnje gasovoda koji bi iz Grčke preko Makedonije došao i u Srbiju.
M.P Telegraf