Skupštinski Odbor za privredu nije prihvatio predlog zakona o zabrani litijuma i bora

2155narodna skupstina
Drugi Pišu
septembar 30, 2024

0 komentara

6 min čitanja
6

Odbor Skupštine Srbije za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku danas nije prihvatio Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima koji je predložilo 86 poslanika opozicije.

Za predloženi Zakon glasalao je pet članova Odbora, sedam je bilo protiv, dok je jedan poslanik bio uzdržan.

Predsednica Odbora i poslanica Socijalističke partije Srbije Snežana Paunović rekla je da će parlament obavestiti o tome da Odbor nije prihvatio zakon, ali da će predložiti da se o njemu razgovara u plenumu.

Odbor Skupštine Srbije za ustavna pitanja i zakonodavstvo ocenio je da je predlog zakona o zabrani rudarenja litijuma i bora u Srbiji, koji je podnelo 86 opozicionih poslanika, u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Srbije, saopšteno je na sajtu republičkog parlamenta.

Članovi Odbora su više od sat vremena govorili o predloženom Zakonu, nakon čega ih je Snežana Paunović pozvala da glasaju, jer, kako je rekla, nema smisla da se govori o tom propisu kada ovlašćeni predlagač, poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović ne prisustvuje sednici, već drži konferenciju na novinare u holu parlamenta.

Paunović je rekla da ju je Nestorović, koja je bila na početku sednice Odbora, zamolila da izađe zato što joj nije dobro, a isovremeno dok je u toku sednica Odbora ona drži konferenciju za novinare.

Paunović je to nazvala „papazjanijom, politikanstvom i zlouputrebom teme u političke svrhe“.

„Prekinuću slušanje svih vas zato što ako vas ne sluša gospođa koju ste ovlastili, nemam obavezu ni ja“, rekla je Paunović obraćajući se poslanicima opozicije.

Ovlašćeni predlagač, poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović rekla je da su podneli Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima „jedino u interesu većine građana Srbije koji su protiv projekta Jadar iz razloga ekonomske neisplativnosti”.

Ona je rekla da sve ono što je predviđeno kao ekonomski okvir profitabilnosti projekta Jadar nije u dovoljnoj meri značajno za Srbiju, kada su u pitanju povećanje zaposlenosti, profit.

Nestorović je rekla da se, kada je u pitanju zaštita životne sredine, u predlogu Zakona pozivala na Zbornik radova SANU, za koji smatra da je ključni dokument, da su ga radili naši stručnjaci koji su rekli da je taj projekat „vrlo opasan“ i da bi bila devastirana životna sredina.

Poslanik Srbija centra – SRCE Slobodan Cvejić rekao je da su poslanici te stranke za donošenje predloženog zakona zato što „potencijalni rizici i štete koje će implementacija projekta Jadar doneti daleko prevazilaze ono što bi mogla da bude eventualna ekonomska ili razvojna dobit od tog projekta“.

Poslanik poslaničke grupe „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane“ Nikola Radosavljević rekao je da ta poslanička grupa neće glasati za predloženi Zakon.

On je ocenio da opozicija nema jasan stav, jer nekog zanima ekonomski aspekt projekta, a nekog ekološki.

Prema njegovim rečima, vlast interesuju oba aspekta.

Radosavljević je rekao da će grinfild investicija od 2,5 milijardi evra biti kapitalna za Srbiju, da će omogućiti nova radna mesta, koperante.

Vlada Srbije je predložila Skupštini Srbije, u svom mišljenju, da ne prihvati Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima.

TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ

FoNet/N1

 

Poslednje
april 14, 2025
179