Због бруталног притиска на ректоре, декане, универзитетске професоре и научне раднике, као и због кршења законом загарантоване аутономије универзитета, Одбор за високо образовање Србија центра упутио је писма Међународној асоцијацији универзитета (ИАУ), чији је оснивач УНЕСЦО, као и Европској асоцијацији универзитета, кровном европском удружењу високошколских установа, захтевајући да осуде деловање режима Александра Вучића и предузму мере у свим надлежним међународним организацијама. Писмо преносимо у целини:
„Већ четири месеца, колико трају протести студената и професора највећих универзитета у Србији против корупције, организоване узурпације већине институција и нефункционисања правне државе, сведоци смо свакодневних бруталних притисака на академску заједницу. Навешћемо само неке од примера:
Против професора, декана и ректора данима се води најпрљавији медијски рат у режимским медијима, где су таргетирани као рушиоци система и организатори измишљених државних удара.
Деканка Филозофског факултета у Нишу Наталија Јовановић нападнута је ножем и тешко повређена на улици.
Хулигани су у једном београдском стамбеном насељу циљано исекли гуме само на аутомобилима професора, чиме им је јасно стављено до знања да су познати њихови лични подаци и адресе; истрага није утврдила ко је доставио њихове регистарске ознаке.
Влада у оставци покушава да прекине обуставу рада изменама правилника о платама професора, смањујући значај научног рада, а повећавајући обавезну наставну активност, без икакве академске оправданости.
Зараде су смањене или се уопште не исплаћују због чега су угрожене читаве породице.
Ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић неосновано је оптужен као „коловођа опозиционих активности“, а министар у Влади Србије јавно је захтевао његово хапшење.
Декани факултета позивају се у полицију на информативне разговоре, а против ректора Универзитета у Крагујевцу Владимира Ранковића поднета је кривична пријава због наводне корупције.
Као колеге забринути смо да ли је следећи потез режима Александра Вучића да похапси све професоре који не пристају да живе у држави коју су отеле организоване криминалне групе владајуће СНС и затвори факултете као центре слободног мишљења. Србија је и званични кандидат за приступање ЕУ, па овакви поступци власти не би смели да прођу некажњено. Зато позивамо међународне кровне универзитетске организације, чији су чланови и државни универзитети у Србији, да стану у заштиту права професора и научних радника на слободу мишљења, али и да заштите аутономију српских високошколских установа, која је цивилизацијска тековина модерног друштва, а у Србији загарантована Уставом и Законом о високом образовању.
Ниједан режим, који се пред међународном заједницом представља као демократски, није се усуђивао да овако брутално напада академску заједницу и угрожава њена људска и професионална права, не презајући ни од угрожавања личне безбедности појединаца. Верујемо да истина о притисцима на академску заједницу неће проћи без реакција удружења, чија би улога требало да буде и заштита права научних радника.“