Bivši vođa OVK mogao bi da bude uhapšen jer je još 1997. osuđen na deset godina zatvora zbog terorizma, a 2002. za njim je raspisana i poternica zbog genocida na KiM
ČIM bi kročio u Beograd, Hašim Tači bi morao da bude uhapšen, jer je još 1997. osuđen na deset godina zatvora zbog terorizma, a 2002. za njim je raspisana i poternica zbog genocida na KiM. u Ministarstvu pravde za „Novosti“ su potvrdili da su poternice za Tačijem i dalje na snazi.
To znači da bi nekadašnjeg vođu OVK mogle da dočekaju „lisice“ u Beogradu ukoliko bi se pojavio 24. aprila na konferenciji „EU integracija Zapadnog Balkana: možemo bolje zajedno“, koju organizuje nevladina organizacija Omladinski odbor za obrazovanje. Iz njegovog kabineta su rekli da je on „preliminarno prihvatio poziv“.
Šef srpske diplomatije Ivica Dačić, koji je takođe na listi zvanica za ovaj događaj, kaže da je poziv odbio, kao i da nema potrebe da Tači dolazi u Beograd:
– Sa nama se niko o tome nije konsultovao, niti je u pripremi skupa bilo koji državni organ učestvovao. Poštujem rad raznih instituta, NVO, akademija, ali bilo šta što zadire u državnu politiku ne može se raditi bez konsultacija sa Vladom. Jedno je organizovati skup u Briselu, a sasvim drugo pozvati Tačija u Beograd.
Čak i kada bi Tači odlučio da, uprkos protivljenju srpskih vlasti, dođe na konferenciju, njega bi na aerodromu morala da sačeka – policija. Okružni sud u Prištini Tačija je 1997. godine u odsustvu osudio na 10 godina zatvora zbog terorističkih napada na području Glogovca 1993. godine u kojima su ubijena četvorica i ranjena trojica policajaca. Dve godine kasnije na teret su mu stavljeni i napadi na putu Kosovska Mitrovica – Peć u kojima su ubijena tri policajca. Sud u Nišu 2002. godine protiv Tačija i komandanta OVK Agima Čekua raspisao je poternicu zbog sumnje da su odgovorni za genocid u južnoj srpskoj pokrajini.
Profesor međunarodnog prava Tibor Varadi, međutim, podseća da je i bivši premijer Velike Britanije Toni Bler osuđen u Srbiji, ali da ipak nije uhapšen:
– Ovi slučaji pokazuju da nekada vreme prevaziđe pravo. Ipak, bez obzira na to da li su presude bile političke ili zasnovane na činjenicama, da bi se sačuvalo dostojanstvo prava, po tim presudama treba ili da se postupi ili da se one izmene za šta postoje razni pravni lekovi.
Iz DSS su zatražili od Vlade da se hitno oglasi i saopšti da Tači nije dobrodošao i da ne može da učestvuje na konferenciji:
– Poručujemo mu da je jedino mesto u Beogradu gde je dobrodošao – sud za ratne zločine.
PUŠTEN NA ZAHTEV ŠEFA UNMIKATAČI je po poternici Srbije uhapšen 2003. godine u Budimpešti, ali je posle nekoliko sati pušten na slobodu. Jedan od nekadašnjih vođa OVK oslobođen je posle intervencije tadašnjeg šefa Unmika Mihaela Štajnera, koji je to zatražio od mađarskog ministra inostranih poslova.
D. M. – V. M. Novosti