Tužilaštvo traži da se Dodiku zabrani bavljenje politikom na 10 godina, pristalice uzvikuju „Mile, Mile“

milorad dodiksud bihtuzilastvo
Drugi Pišu
februar 19, 2025

0 komentara

5 min čitanja
134

U Sudu Bosne i Hercegovine počelo je zakazano iznošenje završnih reči Tužilaštva i odbrane na suđenju predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika RS Milošu Lukiću. Tužilaštvo je predložilo da sud osudi Dodika na maksimalnu kaznu i zabrani mu političko delovanje na 10 godina.

Dodik i Lukić se terete da su od 1. do 9. jula 2023. u Banjaluci, svesni i znajući da je visoki predstavnik Kristijan Šmit doneo odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. jula iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS, preduzimali radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primenjujući i ne sprovodeći odluke visokog predstavnika.

Dodika su pred današnje izricanje završnih reči u Sudu BiH sačekale desetine pristalica, koje su ponele i njegovu sliku. On je u sud došao u pratnji ćerke Gorice. Kao i ranijih puta, pristalice su ga dočekale uzvicima „Mile, Mile, Mile…“

Među okupljenima su i brojni funkcioneri SNSD-a Željka Cvijanović, članica Predsedništva BiH, Nenad Stevandić, predsednik NSRS, Radovan Višković, premijer Republike Srpske, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac i drugi.

Zamenik predsedavajuće Veća ministara Staša Košarac izjavio je da u BiH ništa neće biti isto u slučaju bilo kakve presude Dodiku i da je jedino ispravno rešenje da se „momentalno obustavi ovaj sramni postupak“.

“Više od godinu dana traje ova kvazipravna igrarija, pri čemu je evidentno da tu nema niti prava, niti pravičnosti. Pravde ponajmanje. I to svima treba da bude jasno”, rekao je Košarac.

Željka Cvijanović, predsedavajuća Predsedništva BiH, je uoči današnjeg ročišta kazala da je u pitanju montirani politički proces preko kojem se u stvari sudi Ustavu RS i njenim institucijama.

„Da je BiH pravna država, ovaj sramni politički progon uz korišćenje pravosudnih institucija nikada ne bi ni otpočeo. Niti bi Šmit ikada mogao doći u BiH, mimo Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma, niti bi u svojstvu lažnog visokog predstavnika mogao nametati bilo kakve odluke, na osnovu kojih se danas sudi legalnom i legitimnom predsedniku Republike Srpske“, kazala je Cvijanović.

Oko zgrade Suda BiH primetne su jake policijske snage.

Dodik i Lukić optuženi su jer su 2023. godine omogućili objavljivanje u Službenom glasniku dva zakona koje je doneo parlament RS iako ih je visoki predstavnik Kristijan Šmit pre toga poništio, a preti im zatvorska kazna do pet godina zatvora i zabrana političkog delovanja.

N1/ F.Z.   N1

Poslednje