Tako su odnosi Srbije i Azerbejdžana, koja je jedna od šest zemalja u svetu sa kojom naša država ima potpisane sporazume o strateškom partnerstvu, dovedeni u pitanje, navodi se u novom broju NIN-a.
Poslednji sukobi Azerbejdžana i Jermenije izbili su 12. jula 2020, a samo par dana kasnije, 14. i 15. jula oružje iz srpskih fabrika otpremljeno je sa niškog aerodroma Konstantin Veliki na aerodrom u blizini Jerevana, glavnog grada Jermenije.
NIN otkriva i još 16 letova u 2019. sa oružjem iz srpskih fabrika koje je sa niškog i beogradskog aerodroma Nikola Tesla otpremano do aerodroma kod Jerevana.
Prema dokumentima u koje je NIN imao uvid trebalo je da bude isporučeno 142.000 mina različitih kalibara i 10 raketa Grad od 122 milimetra iz fabrike „Krušik“.
Takođe, ugovoreno je i prevezeno najmanje 100 minobacača za mine kalibra 120 milimetara iz „Prve petoletke“ i tri protivavionska topa kalibra 20 milimetara oznake M55A4 iz „Zastava oružja“. Ovo oružje predmet je ugovora koje je Tešićeva „Vektura trans“ sklopila sa Ministarstvom odbrane Republike Jermenije 2018.
Dok je u maju 2018, kako se sam hvalio, predsednik Aleksandar Vučić dobijao počasti u Azerbejdžanu, kada je i potpisan Akcioni plan za strateško parnerstvo i niz biletarnih sporuzuma, Tešićeva „Vektura trans“ je te godine samo sa „Krušikom“ potpisala četiri ugovora za isporuku oružja Jermeniji, navodi NIN. Jedan ugovor potpisan je pre, a tri posle njegove posete.
Vrednost tih ugovora bila je ukupno 5.864.364 evra i 5.315.520 američkih dolara.