Uz poruku biračima da „samo zbog apatije ima autokratije”, DS u beogradskom Domu omladine obeležio četvrt veka od obnove rada.
„Vlast danas štiti banke od štediša i bogate od siromašnih, a mere štednje su katastrofalne. Razočarani birači: samo zbog apatije ima autokratije, pokrenite se”, rekao je Bojan Pajtić, lider Demokratske stranke, na jučerašnjoj centralnoj proslavi 25 godina od obnove rada DS-a.
Na svečanosti u sali „Amerikana” beogradskog Doma omladine, on je pred vodstvom i članovima DS-a, ali i gostima iz zemlje i inostranstva, rekao i da se ova partija „više nikom neće izvinjavati”.
– Ja sam se izvinio zbog onoga što su neki od nas činili, ali i zbog onoga što nikada niko od nas nije učinio. Dosta je s tim. Naš osnovni zadatak danas je da autokratiju prevedemo u istinski demokratski poredak – istakao je Pajtić, dodajući da mu „ne pada na pamet da se pravda onima što zadužuju Srbiju za 195 evra u sekundi”.
Poručivši biračima da treba zajedno da rade na „smeni aktuelne vlasti”, on je ocenio da je „demokratija danas svedena na puki formalizam a sve institucije služe da udovolje vođi i njegovom prijateljskom i poslovnom krugu”.
Svako ko misli da je privatizovao Srbiju grdno se vara, istakao je Dragoljub Mićunović, prvi predsednik DS-a i današnji predsednik Političkog saveta ove stranke. On je naveo da će se DS „do poslednjeg daha” boriti protiv „diktature, cenzure i primitivizma”. Aludirajući na podršku trenutnoj vladajućoj koaliciji iz EU, Mićunović je kritikovao to što „iz praktičnih razloga mnogi stranci tapšu po ramenu one koji gaze narodni suverenitet”.
– Neka nam takvi ne govore da nemaju dokaze o cenzuri, već neka dođu na jedno veče i videće da isti čovek pet sati na deset televizija širi klevete – bio je izričit Mićunović.
Srđan Milivojević je aktuelnu vlast uporedio s „korovom koji se prepoznaje po oporom mirisu vazelina a najbolje se odstranjuje olovkom na biralištu”. Posredstvom video-poruka, izjave podrške uputili su predstavnici slovenačkih socijaldemokrata i Zoran Zaev, predsednik Socijaldemokratskog saveza Makedonije.
Katarina Neđedalova, predsednica Partije evropskih socijalista čiji je DS deo, istakla je s bine Doma omladine da „ne smemo da zaboravimo na probleme s kojima se suočavamo pod režimom Aleksandra Vučića”. Ona je ujedno bila prvi govornik na skupu, koji je počeo sa zakašnjenjem od pola sata. Razlog je to što su zvanice i posle zakazanih 16 časova i dalje pristizale. Njih su u holu ispred „Amerikane” dočekivali predstavnici vrha DS-a, među kojima i Pajtić i Mićunović. U ovom prostoru bila je priređena i retrospektivna izložba fotografija s građanskih protesta 1996. i 1997, petooktobarskih demonstracija, predizbornih plakata DS-a i važnih sednica i momenata u istoriji ove stranke.
Oko 16.30, na poziv Aleksandre Jerkov, portparolke demokrata, članovi predsedništva stranke ušli su u „Amerikanu”. Dok su, praćeni aplauzom, išli kroz publiku ka bini, s razglasa je puštena pesma „Živeti slobodno” Đorđa Balaševića.
Centralnoj svečanosti prethodila je i sednica Glavnog odbora DS-a na kojoj je ova stranka obelodanila imena članova dugo najavljivane vlade u senci.
D. Bukvić
—————————————–
Od Fataha do Radoša Bajića
Voditelj proslave u Domu omladine bio je glumac Predrag Ejdus, koji je na početku pozdravio sve goste, među kojima i predstavnike socijalističkih partija Mađarske i Francuske, ali i palestinskog Fataha. Od ličnosti sa srpske političke scene, tu su bili Čedomir Jovanović, Vesna Pešić, Dušan Petrović, Žarko Korać…
Pozivu su se od predstavnika diplomatskog kora odazvali ambasadori i visoki predstavnici SAD, Velike Britanije, Austrije, Norveške, Hrvatske, Slovenije, Slovačke, Mađarske, Kine i Grčke.
Među javnim ličnostima, u „Amerikani” su bili karikaturista Predrag Koraksić Koraks, glumci Tihomir Stanić, Branislav Lečić, Gordan Kičić i Zoran Cvijanović, psiholog Žarko Trebješanin, istoričarka Branka Prpa, reditelj Radoš Bajić, novinari Gordana Suša i Aleksandar Timofejev, NVO aktivistkinja Aida Ćorović i drugi.
Pojedine agencije prenele su da su na svečanost pozvani i bivši predsednici DS-a: Boris Tadić, Dragan Đilas i Vojislav Koštunica, koji se nisu pojavili.
—————————————–
Resori u DS-ovoj vladi u senci
Bojan Pajtić – premijer
Gordana Čomić – potpredsednica vlade i resor odbrane
Nataša Vučković – potpredsednica vlade i resor spoljnih poslova
Zoran Lutovac – evropske integracije
Saša Paunović – državna uprava
Dragoslav Šumarac – saobraćaj
Nađa Higl – omladina i sport
Miodrag Stojković – prosveta i nauka
Ivan Stefanović – privreda
Dragan Šutanovac – policija
Momčilo Grubač – pravda
Jelena Balašević – kultura i informisanje
Srboljub Antić – finansije
Nada Dragović – poljoprivreda i životna sredina
Nada Čemerlić Adžić – zdravlje
(politika)