Američka novinska agencija Associated Press (AP) izvestila je da su „desetine hiljada ljudi“ izašle na ulice prestonice i drugih gradova Srbije, zahtevajući pravdu i odgovornost vlasti, dok je policija u opremi za razbijanje demonstracija obezbeđivala sedište predsednika Aleksandra Vučića.
Njihov tekst prenosimo u celosti:
Desetine hiljada protivnika vlasti ponovo su u ponedeljak marširale u Srbiji, dok su kordoni policije u opremi za razbijanje demonstracija čuvali sedište predsednika Aleksandra Vučića u Beogradu. Vučić je prethodno zapretio ozbiljnim obračunom sa onima koji protestuju protiv njegove populističke vladavine.
Protest, koji su predvodili srednjoškolci i studenti, obeležio je deset meseci od urušavanja betonske nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 16 ljudi. Tragedija je izazvala talas ogorčenja javnosti, a korupcija i nemar vlasti navedeni su kao glavni uzroci nesreće.
Demonstracije su u ponedeljak održane u Beogradu, ali i u nekoliko drugih gradova u Srbiji. U Novom Sadu, prema navodima lokalnih portala, policija naoružana pendrecima nasrnula je na mirne demonstrante i lakše povredila nekoliko osoba.
U centru Beograda, ispred Vučićevog sedišta, policijski kordoni i paravojne grupe lojalne vlasti obezbeđivale su prostor koji je mesecima služio kao „ljudski zid“ protiv protesta. Demonstranti zahtevaju vanredne izbore, transparentne istrage i krivično gonjenje odgovornih za urušavanje nadstrešnice, kao i slobodne medije koje, kako tvrde, Vučić pokušava da uguši.
„Mislim da ova borba neće uskoro biti gotova“, rekla je studentkinja Anabela Arsenović. „Čeka nas još meseci borbe, ali nadam se da će na kraju doći do izbora“.
Više od stotinu univerzitetskih i srednjoškolskih profesora otpušteno je nakon što su vlasti reagovale na njihovu podršku studentima, a na njihova mesta postavljeni su Vučićevi lojalisti.
Veliki protest održan je u ponedeljak dok je Vučić, koji tvrdi da želi da Srbiju uvede u Evropsku uniju, boravio u Kini na skupu na kojem su učestvovali ruski predsednik Vladimir Putin, kao i lideri Kine, Severne Koreje, Belorusije i Irana.
Vučić, iznerviran izveštavanjem nezavisnih medija o protestima, nazvao je demonstrante teroristima koji žele da ga zbace s vlasti.
Dan ranije, hiljade Vučićevih pristalica marširale su u nekoliko gradova u Srbiji, što pokazuje duboke podele u balkanskoj državi.
Veliki protest srednjoškolaca i studenata, komemorativna šetnja Foto: Goran Srdanov/Nova.rs
Mila Marinović Nova