У Палестини се на Западној обали уместо Кока-коле, коју бојкотују од почетка рата са Израелом у октобру 2023. године, пије Чет-кола, газирано пиће сличног састава и визуелног идентитета.
Чет-кола продаје се у црвеној лименци и са сличним натписом као америчка Кока-кола, а популарност јој је нагло порасла током прошле године, негодовањем због сталне америчке подршке Израелу.
Грађани тврде да нико не жели да буде виђен како пије Кока-колу, а многи локали на Западној обали су престали да је продају након почетка рата.
Бојкот који Палестинци предводе против компанија за које се сматра да подржавају Израел проширио се на читав Блиски исток, где су на мети од прошле године популарни амерички ланци попут Мекдоналдса, КФЦ-а и Старбакса, који бележе озбиљан пад продаје у више делова света.
Ипак, најприметнији вид потрошачке непослушности види се у изненадној свеприсутности Чет-коле, док се Кока-кола масовно повлачи из продавница. Током покрета „Купуј локално“, који је процветао током рата, продаја Чет-коле порасла је за више 40 одсто, у поређењу са 2023. годином.
Сматра се чак и да Чет-кола приграбљује одређен удео Кока-коле на берзи.
Како би задовољила растућу потражњу, Чет-кола је отворила своју другу фабрику у суседном Јордану, а избацују се и нови укуси пића.
Инжењери у фабрици у Салфиту рекли су да су се потрудили да произведу газирано пиц́е које би могло да се прода и због укуса, а не само због солидарности купаца са Палестинцима.
Инжењери у фабрици сарађивали су са француским хемичарима како би се ново пиће што мање разликовало од Кока-коле.
Компанија која производи Кока-колу за ово тржиште је 2020. године тужила произвођаче Чет-коле за кршење ауторских права, а суд је ипак стао на страну Чет-коле и увтрдио да постоји довољно суптилних разлика у дизајну лименки да не крши закон о ауторским правима.
Ово пиће се, поред Палестине, извози и у велике градове у Израелу, попут Тел Авива и Хаифе.
Запослени у фабрици тврде да је продаја Чет-коле у претежно арапским градовима у Израелу порасла око 25 одсто за годину дана. Да би проширила свој утицај у Израелу, Чет-кола је обезбедила и кошер сертификат, у сагласности са рабином.
Чет-кола, ипак, не може да избегне израелску доминацију палестинском економијом, као и његово контролисање граница и увоза.
Испоруке сировина у фабрику Чет-коле на Западној обали су погођене увозним порезом од 35 одсто, од чега половину Израел прикупља у име Палестинаца.
AP Photo/Nasser Nasser