Popularnost Koka-kole posustaje pred rivalskim pićem na Zapadnoj obali zbog bojkota Palestinaca

bojkotkoka kolapalestinapopularnost
Drugi Pišu
februar 25, 2025

0 komentara

5 min čitanja
12

U Palestini se na Zapadnoj obali umesto Koka-kole, koju bojkotuju od početka rata sa Izraelom u oktobru 2023. godine, pije Čet-kola, gazirano piće sličnog sastava i vizuelnog identiteta.

Čet-kola prodaje se u crvenoj limenci i sa sličnim natpisom kao američka Koka-kola, a popularnost joj je naglo porasla tokom prošle godine, negodovanjem zbog stalne američke podrške Izraelu.

Građani tvrde da niko ne želi da bude viđen kako pije Koka-kolu, a mnogi lokali na Zapadnoj obali su prestali da je prodaju nakon početka rata.

Bojkot koji Palestinci predvode protiv kompanija za koje se smatra da podržavaju Izrael proširio se na čitav Bliski istok, gde su na meti od prošle godine popularni američki lanci poput Mekdonaldsa, KFC-a i Starbaksa, koji beleže ozbiljan pad prodaje u više delova sveta.

Ipak, najprimetniji vid potrošačke neposlušnosti vidi se u iznenadnoj sveprisutnosti Čet-kole, dok se Koka-kola masovno povlači iz prodavnica. Tokom pokreta „Kupuj lokalno“, koji je procvetao tokom rata, prodaja Čet-kole porasla je za više 40 odsto, u poređenju sa 2023. godinom.

Smatra se čak i da Čet-kola prigrabljuje određen udeo Koka-kole na berzi.

Kako bi zadovoljila rastuću potražnju, Čet-kola je otvorila svoju drugu fabriku u susednom Jordanu, a izbacuju se i novi ukusi pića.

Inženjeri u fabrici u Salfitu rekli su da su se potrudili da proizvedu gazirano piće koje bi moglo da se proda i zbog ukusa, a ne samo zbog solidarnosti kupaca sa Palestincima.

Inženjeri u fabrici sarađivali su sa francuskim hemičarima kako bi se novo piće što manje razlikovalo od Koka-kole.

Kompanija koja proizvodi Koka-kolu za ovo tržište je 2020. godine tužila proizvođače Čet-kole za kršenje autorskih prava, a sud je ipak stao na stranu Čet-kole i uvtrdio da postoji dovoljno suptilnih razlika u dizajnu limenki da ne krši zakon o autorskim pravima.

Ovo piće se, pored Palestine, izvozi i u velike gradove u Izraelu, poput Tel Aviva i Haife.

Zaposleni u fabrici tvrde da je prodaja Čet-kole u pretežno arapskim gradovima u Izraelu porasla oko 25 odsto za godinu dana. Da bi proširila svoj uticaj u Izraelu, Čet-kola je obezbedila i košer sertifikat, u saglasnosti sa rabinom.

Čet-kola, ipak, ne može da izbegne izraelsku dominaciju palestinskom ekonomijom, kao i njegovo kontrolisanje granica i uvoza.

Isporuke sirovina u fabriku Čet-kole na Zapadnoj obali su pogođene uvoznim porezom od 35 odsto, od čega polovinu Izrael prikuplja u ime Palestinaca.

AP Photo/Nasser Nasser

Beta /AP/N1

Poslednje