NUNS dodelio nagrade za istraživačko novinarstvo, Jovanoviću i Matorčeviću plaketa za hrabrost

admin
maj 7, 2019

0 komentara

11 min čitanja
6
 

 

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) svečano je dodelilo godišnje nagrade za istraživačko novinarstvo. U kategoriji elektronskih medija nagrađena je Tamara Tankosić sa RTS-a, štampanih medija Velimir Perović iz Danasa, a onlajn medija Jelena Veljković iz BIRN-a. Plaketa za hrabrost dodeljena je gročanskom novinaru Milanu Jovanoviću i Željku Matorčeviću.
 
Novinarka RTS-a Tamara Tankosić nagrađena je u kategoriji elektronski medijim, za prilog „Dečije bolesti zakazivanja pregleda elektronskim putem“ iz decembra 2018.
 
Za tekst „Masakr mladića u Pandi i dalje tajna“ novinar lista Danas Velimir Perović nagrađen je u kategoriji štampani mediji.
 
U kategoriji onlajn medija nagrađena je novinarka BIRN-a za serijal tekstova o nelegalnoj gradnji na Goliji.
 
Plaketa za hrabrost dodeljena je novinarima portala Žig Info Milanu Jovanoviću i Željku Matorčeviću za tekst „S tri flaše piva do kuće: Za par godina, predsednik Skupštine opštine Grocka kupio dva placa i napravio sebi kuću“.
 
Podsetimo, Jovanoviću je prošle godine spaljena kuća, a za šta je prvoosumnjičeni upravo tadašnji predsednik opštine Grocka Dragoljub Simonović.
 
Žiri je odlučio da specijalne plakete dodeli novinarki Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) Dini Đorđević za priče „Od nigerijske šeme do tajne milionske EPS nabavke“ i „Šarićev saradnik u poslu sa malim hidroelektranama“, kao i novinarki VOICE-a Ranki Ivanoski za serijal tekstova o malverzacijama sa privatnom spalionicom životinjskog otpada.
 
Nagrade su danas na Fakultetu dramski umetnosti u Beogradu dobitnicima uručili predsednik NUNS-a Željko Bodrožić, američki ambasador u Beogradu Kajl Skat i dekan tog fakulteta Miloš Pavlović.
 
Nagrada za istraživačko novinarstvo ustanovljena je 2006. godine i od tada je podržava ambasada SAD.
 
Skat: Svetlost nezavisnog novinarstva još treperi
 
Američki ambasador u Srbiji je rekao da je „Ambasada Sjedinjenih Američkih Država ponosna što podržava NUNS-ove Nagrade za istraživačko novinarstvo već 14 uzastopnih godina“.
 
„Ovde, u ovoj dvorani pred nama je dokaz da svetlost koju daje nezavisno novinarstvo još uvek treperi u Srbiji. Vi nastavljate da dajete svoj doprinos koji je od ogromne važnosti za vaše sunarodnike i sugrađane. Večeras smo tu da vam odamo priznanje i da uperimo reflektore na neke od najboljih primera vašeg rada“, rekao je Skat i dodao da je „fer reći da ima razloga za zabrinutost po pitanju stanja u novinarstvu u Srbiji“.
 
On je kazao da su Srbiji potrebni slobodni i nezavisni mediji i da je obaveza svakog demokratskog društva da učini sve što može kako bi garantovalo da novinari mogu da rade svoj posao bez straha, pretnji ili političkog pritiska.
 
Skat je podsetio da najnoviji izveštaj Reportera bez granica o Indeksu slobode medija u svetu „pokazuje da je novinarstvo u Srbiji u krizi“ i dodao da je „taj izveštaj Srbiju spustio na devedeseto mesto u svetu“.
 
„Za poslednje četiri godine, koliko prisustvujem NUNS-ovoj svečanoj dodeli nagrada, Srbija je zabeležila oštar pad za čak trideset jedno mesto. Dozvolite mi da citiram deo ovog izveštaja: Napadi na medije se pojačavaju, uključujući pretnje smrću kao i zapaljivu retoriku, koji sve više i više dolaze od državnih zvaničnika“, citirao je on izveštaj Reportera bez granica.
 
Skat je rekao da se u moderno doba Interneta i brze komunikacije, sve zemlje se suočavaju sa nekom vrstom izazova po pitanju medija i da je „u svojoj najnovijoj verziji već pomenuti izveštaj i njegovoj zemlji dodelio niže mesto na listi od prethodnog“.
 
„Partijski obojene političke debate su u porastu u našoj štampi, a i nivo pristojnosti debate je nesumnjivo u opadanju. Ovde u Srbiji izgleda da jedan broj medijskih kuća direktno služi interesima politike i biznisa, umesto da budu u službi javnosti. Uz koncentraciju vlasništva nad medijima i kontrolu prihoda od reklama, različita mišljenja i stavovi su sve tiši i tiši“, rekao je on.
 
Skat je naveo da je u Americi, sloboda medija bila od „vitalne važnosti“ kada je obelodanila neke od najbolnijih istina za tu zemlju o ratu u Vijetnamu, rasizmu, korupciji.
 
„Ove godine, Pulicerova nagrada otišla je u ruke novinara koji su se prihvatili teških tema kao što su oružano nasilje, seksualno uznemiravanje, finansijska i politička korupcija, reforma zatvorskog sistema, migranti i međunarodni sukobi. Istina koju profesionalno i moralno novinarstvo iznosi na svetlo dana čini da mi napredujemo kao nacija“, rekao je on.
 
Bodrožić: Temelji profesionalnog novinarstva još postoje
 
Presednik NUNS-a Željko Bodrožić kazao je da su se kolege koje su se odazvale pozivu na taj konkurs svojim radom pokazuju da „temelji časnog i profesionalnog novinarstva u Srbiji još uvek postoje i dokazuje da je ono nešto više od senzacionalizma i povlađivanja niskim strastima“ i posebno se zahvalio ambasadi Sjedinjenih Američkih Država što i dalje „bezrezervno podržava tu nagradu“.
 
Podsećajući na „sumornu sliku naše novinarske a i društvene stvarnosti“, Bordožić je rekao da su pre četiri dana, na Svetski dan slobode medija, „Nezavisno udruženje novinara Srbije, Nezavisno društvo novinara Vojvodine i Granski sindikat medija „Nezavisnost“ zajednički saopštili da je položaj novinarske profesije, medija i medijskih radnika u Srbiji – katastrofalan“.
 
„Vlast otvoreno i brutalno guši slobode novinara i medija, i zloupotrebljavajući na razne načine državni aparat, narušava nezavisnost uređivačkih politika medija“, dodao je Bodrožić i ocenio da je „najveća vladajuća stranka oformila brigade propagandista i botova, koji u registrovanim i neregistrovanom medijima, u štampanim i elektronskim tabloidima i po društvenim mrežama, sinhronizovano i ubitačno targetiraju slobodne novinare, proglašavajući ih za izdajnike i strane plaćenike“.
 
On je dodao sa se „rezultat takvih kampanja najočiglednije se video 12. decembra prošle godine u Vrčinu kraj Grocke, kada je organizovana grupa, predvođena predsednikom opštine, perjanicom vladajuće partije, zapalila kuću Milana Jovanovića i praktično pokušala da ga ubije“.
 
„Taj slučaj je najdrastičniji, a činjenica je da je u toku 2018. godine NUNS-ova baza podataka zabeležila čak 102 incidenta protiv novinara i medijskih radnika sedam fizičkih napada, 23 verbalne pretnje i 72 pritiska“, rekao je on.
 
On je takođe kazao i da je danas 23. dan štrajka glađu vlasnice Kanala 9 iz Novog Sada Maje Pavlović.
 
„Njena odluka da po cenu ozbiljnog narušavanja zdravlja ukaže na sve nepravde i poniženja sa kojima se poslednjih godina suočava i koji su doveli njenu stanicu na korak od gašenja, takođe jasno govori gde smo kao društvo danas i u kakvom su položaju nezavisni mediji i novinari“, rekao je predsednik NUNS-a.
 
IZVOR:rs.n1info/Beta/Marija Komazec
 
Pogledajte fotografije sa dodele nagrada:
 
 
 
 
 
 
Poslednje