Почетна » Где су нестали свици и можемо ли да их вратимо?

Где су нестали свици и можемо ли да их вратимо?

од Други Пишу
0 коментар

Мало је призора који буде носталгију попут треперења светла свитаца ноћу…

Али ови вољени, биолуминисцентни инсекти, у невољи су. Њихова популација опада широм света док се гомилају ствари које им представљају претњу. . National Geographic  пише да се САД-у чак 18 врста суочава с изумирањем, а стручњаци кажу да су угрожене и глобалне врсте.

„Желите ли да живите у свету у којем ће то искуство бити изгубљено за ваше унуке?”, пита Сара Луис, копредседница Групе стручњака за свице Међународне уније за очување природе. Можда нећете морати. Ево шта можете да учините како бисте обезбедили да свици наставе да осветљавају наша дворишта и генерацијама које долазе.

Створите станиште свитаца

Највећа претња с којом се свици данас суочавају је губитак њихових станишта. Али с око 2.000 различитих врста свитаца, постоји велики избор окружења у којима они успевају да опстану – укључујући мочваре, шуме па чак и градске паркове – због чега су неке врсте угроженије од других.

Међутим, Луис каже да у сваком станишту треба почети да размишљате о њиховом животном циклусу. Иако људи свице најчешће виде као одрасле јединке, ти инскети пролазе кроз четири фазе метаморфозе: јајашца, ларве, лутке и одрасле јединке. Кроз већину ових фаза, свици живе под земљом или у влажном тлу где могу ловити глисте, њихову омиљену храну.

Можете поновно да створите те услове у сопственом дворишту тако да једноставно оставите мало дрвенастих остатака и отпадака од лишћа око ивица вашег имања.

“То је добро микростаниште за младе свице”, каже Луис.

Такође можете да посадите аутохтоно грмље и дрвеће и пустите своју траву да дуго расте – све ће то помоћи тлу да задржи влагу коју воле свици.

Угасите светла

Исти сјај који свице чини тако изванредним такође их чини посебно осетљивима на повећање светлосног загађења.

Бљештућа светла важан су део ритуала парења свитаца. Пошто сунце бледи сваке ноћи, мужјаци свитаца лепршају около и бљеште светлима како би сигнализирали своје занимање. Ако се женка у близини заинтересује, она се брзо врати са свог места на тлу, а мужјаци одлете доле како би је пронашли.

“Све се то мора догодити да би следећа генерација преживела”, каже Беки Николс, ентомолошкиња у Националном парку Греат Смокy Моунтаинс, дому посебно блиставе врсте зване синхрони свици.

Градска и приградска светла чине те знакове много теже видљивим. Једна недавна студија показала је да вишак светла ноћу – колико год слабо оно било – смањује количину бљештања међу мужјацима свитаца, као и стопу одговора женки.

“То је као да прекидате телефонску линију”, каже Луиис. “То стварно гуши романтику.”

Срећом, постоје нека решења. Можете инсталирати сензоре кретања, мераче времена или пригушиваче на сва светла ван свог дома, навући завесе ноћу како бисте спречили продирање светлости кроз прозор и потпуно искључити светла када је то могуће. Заштићени поклопци за уличне светиљке и спољашњу расвету такође помажу.

Шта је са светлима у боји? Иако се црвено светло дуго сматрало прихватљивим за свице, Луис каже да се размишљање мења. Кад год је могуће, тама је одговор.

Престаните да користите пестициде

 

Прскање вашег дворишта пестицидима и инсектицидима такође представља егзистенцијалну претњу свицима који су ипак инсекти.

Луис истиче да су већина пестицида који се продају кућним баштованима хемикалије широког спектра које ће убити ларве свитаца једнако брзо као што убијају мраве, осе и друге мање омиљене инсекте.

Научници истражују алтернативе хемијским пестицидима који би могли да делују на одређене врсте, попут комараца, а остале инсекте оставити неповређенима.

Свици као туристичка атракција

Свици су толико очаравајући да су сада главна атракција на туристичким местима широм света – од Греат Смокy Моунтаинса у САД-у до Нанацамилпе у Мексику и парка шуме Даан на Тајвану. Истраживања су показала да то може бити мач с две оштрице, док с једне стране подстичете развој поштовања према овим несвакидашњим инсектима, с друге ометате њихове животне циклусе и станишта.

Када посећујете станишта свитаца, пазите куда ходате како не бисте газили одрасле јединке које се паре или њихове ларве у развоју. Ако је одредиште за посматрање свитаца поставило повишене стазе за заштиту свитаца, немојте се удаљавати од њих.

Та вам одредишта такође могу допустити да понесете светиљку која ће вам помоћи да нађете пут до савршеног места за посматрање свитаца. Ако то учините, свакако светиљку прекријте тамноцрвеним филтером. Луис истиче да је боље доћи раније док је још светло тако да вам светиљка уопште не треба.

Укључите се у очување свитаца

Постоје бројни други начини на које можете помоћи свицима ван свог дворишта: Од подршке националној организацији за очување природе до рада са својом заједницом на успостављању уточишта за свице.

Луис додаје да већ знамо довољно о претњама околини с којима се суочавају најугроженије врсте, а заштита свитаца од тих претњи може користити целом екосистему од којег зависе.

“Свака од тих врста има одређену нишу у коју се уклапа”, каже она. “Оне су невероватан портал за чудесно који вреди заштитити.”

Shutterstock/Songdech Kothmongko

Н1 Загреб

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар