Људи се нерадо одлучују за подизање стамбеног кредита јер то значи да ћете дуги низ година морати да отплаћујете рату кредита која вам никако није потребна на све постојеће трошкове.
Сама чињеница да сте дужни да неком уплаћујете новац по десет или чак двадесет година не звучи ни мало примамљиво, али када са друге стране помислите да никада више нећете бити подстанар и да ћете коначно имати своју оазу мира, то и не звучи тако лоше.
Ипак, како се чини, других опција нема и убрзо схватате да је то једини начин да себи и својој породици обезбедите кров над главом.
С обзиром да подизање стамбеног кредита некада може бити врло конфузно и не тако лако за разумети, са вама у наставку текста делимо шта све треба да знате пре подизања стамбеног кредита како бисте донели исправну одлуку.
Да ли сте кредитно способни – прво и основно питање које се намеће
Иако се на прву чини да је подизање стамбеног кредита лак посао и да то може свако, верујте да није нимало лако као што звучи.
Као и у животу, тако и овде – да бисте нешто добили, нешто морате и да дате. Што значи да бисте добили стамбени кредит постоје одређени услови које морате да испуните како би вам банка поверила одређену количину новца.
С обзиром да су у питању велике количине новца, банка мора имати неку врсту гаранта да ће им корисници кредита тај исти кредит и вратити. Дакле она мора да утврди да ли сте кредитно способни.
Ко испуњава услове кредитно способног лица?
Први и основни услов јесте да сте стално запослени, минумум годину дана и то без прекида до тренутка аплицирања за стамбени кредит. Без овог основног услова нећете бити у могућности да затражите стамбени кредит.
Даље, банка ће вас истражити до детаља и прегледати вашу читаву кредитну историју, те би било добро да немата ама баш никаквих задужења, чак ни оних најситнијих јер се све то може довести у питање. То значи да ће банка од вас тражити да приложите извештај кредитног бироа чиме банка стиче увид у сва ваша претходна задужења и слично.
Сигурно вам се намеће питање колико највише новца можете да добијете и колика ће вам бити месечна рата кредита. Треба да знате да ово зависи од неколико фактора.
Дакле да бисте добили кредит, један од главних услова јесте да сте стално запослени, а висина кредита као и рата зависиће од висине ваших месечних примања. Поред тога, месечна рата кредита зависиће и од рока исплате, што значи да ће она неће бити иста уколико се одлучите на период од 15 година, и на период од 25 година.
С тим у вези, долазимо и до висине каматне стопе као и до тога да ли желите фиксну или варијабилну каматну стопу. На оваква питања најпотпуније и најпрецизније одговоре ће вам дати професионалци, те уколико се одлучите за подизање стамбеног кредита, саветујемо вам да закажете информативни разговор са стучним лицима из којег ћете добити оговоре на сва ваша питања, у који су наравно укључени бесплатни савети стручњака за кредите.
Учешће за стамбени кредит – неопходно за добијање истог
Још једна врло важна ствар која се намеће када је у питању подизање стамбеног кредита јесте учешће, односно удео који ви морате да дате у кешу како би вам банка уопште одобрила узимање стамбеног кредита.
У зависности од банака, учешће за стамбени кредит углавном износи 20 %.
Питате се сигурно ста је са лицима која не могу да обезеде учешће од 10 или 20 %. Срећом, ово није крај за њих јер постоје опције и у том случају. Једна од њих односи се на случај без учешћа када подносилац захтева има неку другу некретнину над којом се дефинише хипотека. У овом случају, важно је да вредност те некретнине буде већа од износа кредита за минимум 30 %.
Поред ове опције, постоје још неколико опција за које је најбоље да се посаветујете са стручним особљем како би заједнички нашли најбоље решење за вас.
Још неколико папира и стан је ваш
Пребацивање новца обично траје до два радна дана и када се средства коначно нађу на рачуну купца на се пребацују на рачун продавца и тиме се процес куповине стана завршава.
До непланираних, додатних трошкова може доћи у случају ако се кредит исплаћује у динарима а продавац захтева да се некретнита исплати у еурима. Проблем настаје јер банка исплаћује кредит по средњем курсу, а продавац некретните купује евре по горњем курсу. Ту настају разлике које ћете нажалост ви морати да надокнадите.
Кад коначно мислите да је крај, ту јсе завуку још два, три, четири папира која треба да потпишете, оверите, предате. Пре него што се уселите у вашу нову некретнину, неопходно је да закључите предуговор са послодавцем који ћете оверити код нотара, и наравно исплатити договорено учешће за стан. Приликом потписивања предуговора неопходно је и присуство професионалног проценитеља кога најчешће ангажује банка.
Након овога, потребно је да одрадите још неколико правних ствари и стан је коначно ваш!
Надамо се да смо вам кроз овај текст бар мало приближили како изгледа процедура подизања стамбеног кредита, а вама саветујемо да се наоружате што више знањем, али и стрпљењем јер некад ствари неће испасти онако како сте планирали.