Ako spadate u osobe koje uvek sumnjaju da su bolesne i znaju sve simptome neizlečivih bolesti napamet, verovatno je da ste stvarno oboleli, ali od – hipohondrije.
Strah od bolesti je normalan i pomaže nam da brinemo o zdravlju. Međutim, kada postane preteran do te mere da kad god nas nešto zaboli posumnjamo na najgore, nastaje ozbiljan poremećaj. Hipohondrija.
– Iza hipohondrije često se krije potreba osobe da privuče pažnju ili da nađe ventil za loša osećanja koja gajimo prema sebi ili drugima. Recimo, imate emotivnih problema o kojima se ne usuđujete da razgovarate sa partnerom pa ćete umesto “dragi, imamo problem” reći “steže me srce, umirem” – priča psihoterapeut Zoran Milivojević.
Kako kaže, hipohondra ne treba etiketirati kao lažljivca jer on stvarno oseća bol i nije svestan mehanizama koji ga pokreću. Ni svi hipohondri ne ponašaju se isto. Jedni trče kod lekara čim osete prve simtpome “teške bolesti”, tražeći da im se urade sve moguće analize. Drugi pak nisu uopšte odgovorni prema svom zdravlju. Iz straha šta bi lekar mogao da dijagnostikuje, izbegavaju bilo kakav pregled. Oni misle da bolest nastaje onda kada je lekar ustanovi i poznati su po rečenici “neću da idem, ko zna šta će mi naći”. U koju god grupu da spadaju, hipohondri moraju da potraže stručnu pomoć psihologa ili psihijatra.
Lekari opšte prakse takođe imaju problema sa hipohondrima pacijentima.
– U svetu takvim pacijentima upisuju u zdravstveni karton da su hipohondri. Tako lekar ne gubi vreme radeći sve moguće analize. Hipohondri nisu samo stariji pacijenti, dolaze nam i mladi od oko 20 godina – priča jedan lekar opšte prakse iz Beograda.
Simptomi
– stalno ga nešto boli
– umišlja da ima neizlečivu bolest
– stalno čita i raspituje se o bolestima i simptomima
– stalno meri pritisak, temperaturu, zapitkuje sve oko sebe da li izgleda bolesno
Šta reći hipohondru
– Ne rugajte mu se
– Ne dopustite mu da vam stalno priča o svojoj bolesti, ali ga posavetujte da poseti lekara i psihologa
– Okrenite na šalu
– Ne trudite se da ga promenite
Škode i bližnjima
Osim što sami štete svom psihičkom i fizičkom zdravlju, hipohondri nesvesno škode i ljudima u okolini. Po pravilu, porodica u početku ozbiljno shvata žalbe jednog hipohondra. Neretko se zove Hitna pomoć i burno reaguje na svaki njegov vapaj za pomoć. Kad uvide da njihov bližnji sve umišlja, članovi porodice pribegavaju danonoćnim razgovorima i ubeđivanjima. Međutim, jednog hipohondra ne možete tek tako ubediti da je to što upravo umire od srca samo plod njegove mašte.
Miljana Leskovac Blic