Istraživanje: Učenici bolje uče kada pišu rukom nego kada kucaju na tastaturi

5936kucanjemozakpisanjeruke
Drugi Pišu
januar 30, 2024

0 komentara

2 min čitanja
4

Ručno zapisivanje novih informacija pomaže vašem mozgu da zapamti stvari efikasnije nego da ih kucate na tastaturi, pokazalo je novo istraživanje koje je u suprotnosti sa uobičajenom povezanosti digitalizacije sa napretkom.

„Pokazujemo da su kod pisanja rukom obrasci povezivanja mozga daleko složeniji nego kod kucanja na tastaturi“, rekla je Odri van der Mer sa Norveškog univerziteta za nauku i tehnologiju i koautorka studije.

Poznato je, navodi ona nakon testiranja 36 učenika, da je tako ekstenzivna aktivnost povezivanja u mozgu ključna za formiranje memorije i kodiranje novih informacija i zbog toga je korisna za učenje.

Olovku i papir, kao i školske table, sve više zamenjuju ekrani u školama i univerzitetima širom sveta, što je u pogrešnom smeru i moglo bi negativno da utiče na učenje, pišu naučnici.

Naučnici, koji su objavili studiju u časopisu „Frontiers in Psychology“, pozivaju da deca „budu izložena aktivnostima poput pisanja u školi kako bi obezbedili mozgu optimalne uslove za učenje“.

Nalazi dolaze nakon trenda povratka rukopisa u nekim školama u SAD i trebalo bi, kažu istraživači, da dovedu do bar delimičnog povratka rukopisa u školama u kojima je opao.

Shutterstock/Anutr Yossundara

Hina/dpa/N1

Poslednje