За јавне сервисе РТС и РТВ у наредној години биће издвојено четири милијарде динара из републичког буџета, што би са наплатом таксе од 1. јануара требало да гарантује стабилно финансирање, изјавио је данас државни секретар у Министарству културе и информисања Саша Мирковић.
Мирковић је на седници скупштинског Одбора за културу и информисање подсетио да је ове године за РТС било намењено 8,7 милијарди динара и да је то дељено на два јавна сервиса – 77,5 одсто је ишло за РТС, а 22,5 одсто за РТВ.
Он је објаснио да је оно чиме се Министарство руководило да сума за наредну годину буде четири милијарде динара, јесте чињеница да су управни одбори јавних медијских сервиса донели одлуку да ће такса бити до 500 динара.
Мирковић је рекао и да се том решењу приступило након консултација са ММФ.
„Зар се ММФ пита и за РТС?“
Пошто га је председница Одбора Весна Марјановић (ДС) питала да ли је могуће да се ММФ пита и о томе, Мирковић је одговорио да није рекао да је ММФ рекао да то буде четири милијарде за јавни сервис.
Додао је да управни одбори јавних медијских сервиса треба да одреде суму која ће се наплаћивати кроз таксе, подсећајући да закон прецизира да она може бити до 500 динара.
Мирковић је додао да се већ 16 месеци зна какав је модел финансирања предвиђен за јавне медијске сервисе и то знају сви актери који би то требало да спорведу у дело.
Мирковић је рекао и да питање зашто се није прешло на таксу треба упутити јавним сервисима, јер је Министарство заинтересовано да се закони спроводе.
Драгојевић: Такса кроз телефонски и рачун за кабловску
Посланик СПС и редитељ Срђан Драгојевић оценио је да „живахна“ расправа министра културе и информисања Ивана Тасовца и директора РТС Драгана Бујошевића не доприноси стабилном финансирању јавног сервиса.
Он је предложио да се такса прикупља кроз постпејд телефонске рачуне и рачуне за кабловску телевизију и то додавањем по 75 динара.
Драгојевић је изнео и предлог да Министарство направи неку врсту скале да се ове године за јавне сревисе издвоји четири милијарде и да се у наредне четири године тај износ смањује за милијарду динара.
Скупштински Одбор за културу и информисање разматрао је амандмане на измене и допуне Закона о јавним медијским сервисима, а од којих Влада Србије није прихватила ниједан од опозиционих странака.
Тај законски предлог предвиђа да се медијски сервиси од 1. јануара до 31. децембра 2016. године делимично финансирају из буџета Србије.