У 2014. укупан легалан промет алкохолних пића у Србији је износио 47 милиона литара. Од те количине пет до шест милиона биле су домаће ракије, а према незваничним подацима, 10 пута већа количина се прода илегално
На тржишту Србије годишње се, према проценама, илегално прода између 50 и 60 милиона литара домаће ракије, што је чак 10 пута више од легалног промета.
У 2014. укупан легалан промет алкохолних пића у Србији је износио 47 милиона литара. Од те количине пет до шест милиона биле су домаће ракије, а према незваничним подацима, 10 пута већа количина се прода илегално – рекао је Предраг Амиџић, председник Групације увозника и дистрибутера алкохолних пића на округлом столу “Сива економија у области алкохолних пића”.
Продаја нелегалне жестине цвета у ресторанима, кафићима, кафанама и на пијацама, а осим домаће ракије, испод тезге нуде се све врсте алкохола, а највише виски, скупљи бренди и ликери, пише “Курир”.
– Од 1.260 контрола у продавницама алкохолних пића, два одсто радњи није имало доказ о пореклу робе. У последње три године тржишна инспекција је запленила 160.000 литара фалсификованог пића. Највећи проблем је у угоститељству и ван регуларних објеката, али њих контролише Пореска управа, која нема довољно инспектора – каже начелник Одељења за општи надзор у Министарству трговине Горан Мацура.
У 223 контроле угоститељских објеката Пореска управа је у 2015. запленила 107 литара нелегалног алкохола.
– У пољопривредним домаћинствима је, на основу пријава, заплењена 951,72 литра алкохолног пића, од чега 440 литара етил-алкохола. Одузето је и 650 литара илегалног вина – истакао је Љубиша Перић из Пореске управе.
Марко Ћирковић из Управе царина истакао је да су потребне ригорозније казне за шверцере.
– Свако има право да у земљу унесе робу за личне потребе вредну до 100 евра. Не постоји закон који би спречио некога да 100 пута пређе границу и сваки пут пренесе дозвољену количину – истакао је Ћирковић.