ХАОС У ЗДРАВСТВУ ЗБОГ УКИДАЊА ЛИЦЕНЦИ Шут-карта за 1.500 лекара?!

admin
август 21, 2015

0 коментара

6 мин читања
0

Око 1.500 лекара, којима ће од 1. јануара Лекарска комора Србије одузети лиценце за рад јер нису скупили довољан број бодова током претходних седам година, моћи ће да раде само у пратњи ментора, а приватници и сеоски лекари окачиће катанац на ординације!

Наиме, уколико се брзо не измени Закон о здравственој заштити, који у овом часу не предвиђа враћање лиценци лекарима, доћи ће до додатног хаоса у српском здравству, које ни са овим капацитетима и бројем лекара не може да пружи на време све услуге многобројним пацијентима, а камоли да издвоји лекаре који ће у стопу да прате своје колеге без лиценци!

Др Весна Јовановић, директорка Лекарске коморе Србије, каже за „Ало!“ да би Министарство здравља требало да нађе решење за тих 1.500 лекара.

– Они, према важећем закону, могу да раде без лиценце, али никако самостално и само уз присуство ментора, кога одређује послодавац. Они који су сами у сеоским амбулантама и власници приватних ординација у којима сами обављају праксу неће моћи да раде када буду изгубили лиценце.

Ментори сувише компликују ситуцију и додатно ће оптеретити српско здравство. Замислите хирурга који је изгубио лиценцу, а послодавац му је допустио рад уз ментора. Он улази у салу, прати га ментор, оперише, али сву документацију потписује његов „пратилац“. Зато је неопходно да се што пре измени закон, а Комора ће покушати све да се некако превазиђе ситуација у вези са релиценцирањем лекара – објашњава др Јовановић.

У Српском лекарском друштву наводе за „Ало!“ да су они институција која лекарима помаже да остваре квалитете које оцењује Комора за издавње лиценце која пацијентима гарантује квалитет лечења.

– Досад смо имали многе примедбе на издавање лиценци јер није добро дефинисано прво добијање лиценце лекара који тек стартују у пракси. С друге стране, да ли је довољно да само прикупљање бодова на симпозијумима буде гаранција квалитета за лиценцу? Шта ако је неко врхунски хирург који је стално у сали и нема времена на путовања на симпозијуме и предавања, где се једино могу скупити ти бодови? Да ли он због тога не заслужује да ради? – каже за „Ало!“ прим. др Невенка Димитријевић, портпарол секције опште медицине у СЛД-у.

Приватници: Кршење Устава!

У приватној медицинској пракси протестују због могућег затварања ординација и клиника уколико изгубе лиценце за рад. – Уколико би се све најављено остварило у пракси, било би то тешко кршење Устава и Повеље УН-а о људским правима! Устав каже да је грађанско право да не мораш да припадаш ниједној асоцијацији, у овом случају ЛКС-у. Дозволу за рад може да нам одузме само суд ако смо направили неку стручну грешку или се бавили криминалом – каже један од лекара у приватној пракси.

Шта су ти бодови и које је решење?

Др Весна Јовановић објашњава да лекари морају стално да се едукују на семинарима, конгресима… – Потребно је да скупе 20 бодова годишње, односно 140 за период од седам година, а обавезно бар 10 у једној години. Ако не скупе довољан број, наше решење је да полажу лиценцни испит пред трочланом комисијом и тако поново обнове лиценцу – навела је она.

 

Министарство: Мењаћемо закон!

Немања Великић, портпарол Министарства здравља, тврди за „Ало!“ да та институција интензивно ради на изради нацрта новог закона о здравственој заштити. – Тиме ће, између осталог, бити дефинисано и питање обнављања лиценци лекарима који су из било којих разлога остали без ње – каже Великић.

 

Радмила Бриза, АЛО

Последње