Oko 1.500 lekara, kojima će od 1. januara Lekarska komora Srbije oduzeti licence za rad jer nisu skupili dovoljan broj bodova tokom prethodnih sedam godina, moći će da rade samo u pratnji mentora, a privatnici i seoski lekari okačiće katanac na ordinacije!
Naime, ukoliko se brzo ne izmeni Zakon o zdravstvenoj zaštiti, koji u ovom času ne predviđa vraćanje licenci lekarima, doći će do dodatnog haosa u srpskom zdravstvu, koje ni sa ovim kapacitetima i brojem lekara ne može da pruži na vreme sve usluge mnogobrojnim pacijentima, a kamoli da izdvoji lekare koji će u stopu da prate svoje kolege bez licenci!
Dr Vesna Jovanović, direktorka Lekarske komore Srbije, kaže za „Alo!“ da bi Ministarstvo zdravlja trebalo da nađe rešenje za tih 1.500 lekara.
– Oni, prema važećem zakonu, mogu da rade bez licence, ali nikako samostalno i samo uz prisustvo mentora, koga određuje poslodavac. Oni koji su sami u seoskim ambulantama i vlasnici privatnih ordinacija u kojima sami obavljaju praksu neće moći da rade kada budu izgubili licence.
Mentori suviše komplikuju situciju i dodatno će opteretiti srpsko zdravstvo. Zamislite hirurga koji je izgubio licencu, a poslodavac mu je dopustio rad uz mentora. On ulazi u salu, prati ga mentor, operiše, ali svu dokumentaciju potpisuje njegov „pratilac“. Zato je neophodno da se što pre izmeni zakon, a Komora će pokušati sve da se nekako prevaziđe situacija u vezi sa relicenciranjem lekara – objašnjava dr Jovanović.
U Srpskom lekarskom društvu navode za „Alo!“ da su oni institucija koja lekarima pomaže da ostvare kvalitete koje ocenjuje Komora za izdavnje licence koja pacijentima garantuje kvalitet lečenja.
– Dosad smo imali mnoge primedbe na izdavanje licenci jer nije dobro definisano prvo dobijanje licence lekara koji tek startuju u praksi. S druge strane, da li je dovoljno da samo prikupljanje bodova na simpozijumima bude garancija kvaliteta za licencu? Šta ako je neko vrhunski hirurg koji je stalno u sali i nema vremena na putovanja na simpozijume i predavanja, gde se jedino mogu skupiti ti bodovi? Da li on zbog toga ne zaslužuje da radi? – kaže za „Alo!“ prim. dr Nevenka Dimitrijević, portparol sekcije opšte medicine u SLD-u.
Privatnici: Kršenje Ustava!
U privatnoj medicinskoj praksi protestuju zbog mogućeg zatvaranja ordinacija i klinika ukoliko izgube licence za rad. – Ukoliko bi se sve najavljeno ostvarilo u praksi, bilo bi to teško kršenje Ustava i Povelje UN-a o ljudskim pravima! Ustav kaže da je građansko pravo da ne moraš da pripadaš nijednoj asocijaciji, u ovom slučaju LKS-u. Dozvolu za rad može da nam oduzme samo sud ako smo napravili neku stručnu grešku ili se bavili kriminalom – kaže jedan od lekara u privatnoj praksi.
Šta su ti bodovi i koje je rešenje?
Dr Vesna Jovanović objašnjava da lekari moraju stalno da se edukuju na seminarima, kongresima… – Potrebno je da skupe 20 bodova godišnje, odnosno 140 za period od sedam godina, a obavezno bar 10 u jednoj godini. Ako ne skupe dovoljan broj, naše rešenje je da polažu licencni ispit pred tročlanom komisijom i tako ponovo obnove licencu – navela je ona.
Ministarstvo: Menjaćemo zakon!
Nemanja Velikić, portparol Ministarstva zdravlja, tvrdi za „Alo!“ da ta institucija intenzivno radi na izradi nacrta novog zakona o zdravstvenoj zaštiti. – Time će, između ostalog, biti definisano i pitanje obnavljanja licenci lekarima koji su iz bilo kojih razloga ostali bez nje – kaže Velikić.