У недостатку мобилних телефона, некада су телефонске говорнице биле једно од главних средстава комуникације у Србији, а у Гроцкој још увек постоји једна коју нико не користи.
Без картице и потпуно бесплатни били су позиви служби Хитне помоћи, МУП-а или ватрогасаца. Често су се збијале и неслане шале тако што су из говорнице позивани људи који нису могли да идентификују број са кога су позвани. У неко већ заборављено време биле су неопходне у комуникацији онима који су презали од полиције.
Људи нису увек имали приступ телефону, али су се јављали, а говорнице су често биле једини начин за разговор јер ниjе свако домаћинство имало телефонску линију.
Данас су препознатиљиве црвене „хало говорнице“ углавном поломљене, излепљене рекламама, ижврљане и ван функције.
Таква је и ова говорница у Гроцкој која се налази на згради „Бироа“.
Грађани се су упитали да ли ова говорница мора да и даље буде на овоме месту и да ружи амбијенталну целину грочанске чаршије, када већ нема намену. Из телекома, у чијем власништву су говорнице, најавили су замену оваквих говорница у „паметне“ још пре три године.
- Узимајући у обзир технолошки напредак, у плану је замена постојећих говорница вишенаменским уређајима који ће пружати могућност телефонирања, али и бити много више од тога, како у технолошком тако и у функционалном и визуелном смислу – навели су из „Телекома” у фебруару ове године.
Замена старих телефонских говорница у централним општинама била је најављена пре готово три године. Пројекат „паметних” телефонских говорница представљен је у Научно-технолошком парку Београд у јуну 2020. године, а сарадњу на пројекту потписују компанија „Телеком Србија” и фирма „Strawberry Energy”, пионир у развоју паметних ИT уређаја и „smart city” решења. Тада је предложена замена 100 говорница у градским општинама, а прва фаза пројекта обухвата замену 50 говорница, чија је вредност два и по милиона евра и била је предвиђена за јесен 2020. године. „Паметне” телефонске говорнице требало је да, поред телефонских позива, пружају услуге бесплатног интернета, СОС позива, пуњења мобилних уређаја и информације о градским сервисима, мапи града, градском превозу, туристичкој и културној понуди града.
Нема прецизних информација о томе када ће ови планови бити реализовани, а „Телеком” најављује да ће јавност о овим новитетима бити обавештена у наредним месецима.
„Хало говорнице”
Данашње јавне говорнице су у употреби од 1999. године, њихов број се до средине двехиљадитих повећавао да би масовном употребом мобилних телефона почео да опада. Пре шест година на територији Србије их је било 2.357, од тога највише у Београду. Старе „хало говорнице”, постављене широм Србије, неће бити обновљене, већ је за њих најављена адекватна замена.
Жељко Маторчевић/Медији