На Косову и Метохији други пут после ратне 1999. године почео је попис становништва. По свему судећи, Срби ће га, урпкос најављеним казнама, бојкотовати. Пописивање становника још није ни кренуло како ваља, а одговори који су понуђени грађанима изазвали су салву рекација.
Милица Андрић Ракић из НВО „Нова друштвена иницијатива“ из Косовске Митровице објавила је на мрежи X неколико пописних листића са мало је рећи интересантним питањима.
Тако ће пописивачи на Косову грађане питати о брачном статусу, а неки од понуђених одговора су „Разведен-а/, али законито венчан/а“.
Na predstojećem popisu na Kosovu samo razumljiva i bitna pitanja. pic.twitter.com/RuVSTtYQ5b
— Milica Andrić Rakić (@AndricRakic) April 5, 2024
Један од могућих одговора је и „Никада у браку“.
Када је о породичном статусу реч, одговори су још чуднији, опције су „Мушкарац/жена са круном“ или „Мушкарац/жена без круне“. Овде се вероватно мисли на прстен.
За статистику је важно и да ли у стамбеним заједницама постоји тоалет са бидеом, па је тако грађанима на овом питању остављен низ опција: Тоалет са бидеом унутар стамбене јединице, тоалет са бидеом изван стамбене јединице, али унутар зграде, тоалет за бидеом изван зграде и нема тоалета са бидеом.
Ако сте помислили да је овде крај – није. У делу „породични статус“ могуће је навести да сте „особа која не припада ниједној породици“.
Почетак пописа на Косову обележили су проблеми, пре свега у српским срединама. У Зубином Потоку се, према речима градоначелника Измира Зећирија, повукла већина српских пописивача.
За оног ко се попису не одазове, законски прописана казна је новчана и то у износу и до 2.000 евра по глави становника.
Иначе, ово је други попис становништва на Косову од 1999. године, после оног из 2011. године који су Срби, и са севера и са југа, скоро потпуно бојкотовали.
Foto: Shutterstock, Twitter
Андрија Лазаревић Нова