Почетна » МОЖЕМО САМО ДА ИМ МАШЕМО Грочани имају Дунав али немају пристане

МОЖЕМО САМО ДА ИМ МАШЕМО Грочани имају Дунав али немају пристане

од admin
0 коментар

Дунавом ка Црном мору отичу стотине хиљада евра. Инострани туристички бродови који плове највећом европском реком могу да пристану само у уређене луке, каквих једва да има у доњем току Дунава од Београда до Прахова.

Општина Гроцка је само једна у низу општина и Градова који на свом приобаљу немају како да угости евентуалне туристе. На обалама Дунава кроз грочански атар се налази и надалеко познато Археолошко налазиште „Бело брдо“ у Винчи, Грочанска ада и ада Спруд..

Понуда и број лежајева угоститељских објеката на територији општине Гроцка у овом тренутку су релативно скромни.Своде се на смештај у хотелу “Радмиловац” који се налази на Смедеревском путу на 8 км од центра Београда и располаже са 23 собе високог комфора, те на мотел “Млинарев сан” такође на смедеревском путу, сличног капацитета. Категоризација осталих угоститељских објеката није до краја извршена. Викенд насеља (изграђена током 70-их и 80-их година 20. века) у подунавском делу Општине, представљају квалитетан грађевински фонд способан да прими велики број посетилаца (власника) или гостију (који се не евидентирају у укупном броју посетилаца).

Винча, архива

Број туриста и број ноћења у општини Гроцка је, сходно капацитетима, веома мали. У укупном броју туриста на простору Београдског метрополитена Гроцка учествује са занемарљивих 0,15% и још мањим уделом у броју ноћења 0,11%. У структури гостију раније су доминирали инострани гости да би 2008. број домаћих и страних посетилаца постао изједначен. Просечан боравак туриста је око 1,6 превасходно као последица близине Београда уз доминантно излетнички карактер туристичке понуде без дужег задржавања на месту.

Без пристана губи се огроман новац

Иако Дунав кроз нашу земљу протиче у дужини од чак 588 километара, велики туристички бродови пристају само у Београду, Новом Саду и Доњем Милановцу.

Колико се новца губи због лоше речне инфраструктуре у доњем току Дунава, може се наслутити из податка да, од када је изграђена лука у Доњем Милановцу, годишње око 15.000 до 20.000 странаца борави у том граду и пристане стотинак бродова. Странци најчешће траже да обилазе историјска знамења и општина Гроцка би засигурно, барем на Винчи, зарадила доста новца од посете странаца.

Гроцка, архива

У свим европским земљама бележи се пораст речног туризма, а колико је Дунав као Коридор 7 значајан, показује и чињеница да је Европска унија припремила Дунавску стратегију. Овај документ омогућиће и Србији да користи средства из европских фондова за развој инфраструктуре на Дунаву.

Градска општина Гроцка има повољан географски положај у односу на ширу регионалну средину, на шта утиче међународна пловна река Дунав, град Београд, као и контакт Шумадијске површи и Панонског басена. Близина Београда омогућава подручју општине блиске функцијске везе (продаја пољопривредних производа, развој туризма, и сл).

Генерално, општина Гроцка може да развија излетнички,етно,транзитни, спортски, наутички, едукативно-научни и ловни туризам, уз потенцијално активирање бањског и лечилишног туризма.Остало је само да неко то препозна и започне са овом сигурном инвестицијом.

За Жиг Инфо:
Жељко Маторчевић

Можда ти се свиди

Оставите коментар